ارتش آزاد

ترکیه ادعا می کند که موفق شده است نواحی مرزی خود را از تروریست های داعش پاکسازی کند. طبق گزارش خبرگزاری رسمی دولت ترکیه آنادولو، آخرین نوار مرزی تحت کنترل داعش نیز به دست نیروهای ترکیه افتاده است. خبرگزاری آنادولو در این خصوص گفته: "مرز ترکیه با سوریه در روز یکشنبه از تروریست های داعش پاکسازی شده است.

جبهه نصرت، شاخه القاعده در سوریه، فرمانده، برخی معاونین و سربازان گروه جیش التحریر که توسط غرب پشتیبانی می شود را در شمال سوریه ربودند. جیش التحریر در ماه فوریه و برای تلاش جهت ایجاد اتحاد بین شورشیان میانه رو در ارتش آزاد سوریه شکل گرفت. شکلگیری این گروه در زمانی بود که داعش با پیشروی های سریع خود مقر اصلی شورشیان در نزدیک مرز ترکیه را در مخاطره قرار داده بود. جبهه نصرت از منظر ایدئولوژیک ضد اکثر شورشیان میانه روی ارتش آزاد است هرچند در برخی مواقع جهت مبارزه با داعش با ایشان متحده هم شده است.  

به گزارش یک خبرگزاری وابسته به شورشیان در سوریه، نیروهای شبه نظامی مخالف دولت توانسته اند کنترل شهر تسیل در استان درعا را در دست بگیرند. بنا به این گزارش، نفر دوم گروه موسوم به «فجرالتوحید» که وابسته به «ارتش آزاد سوریه» است اعلام کرده که این گروه پس از درگیری با نیروهای «تیپ شهدای یرموک» توانستند این منطقه را تحت کنترل خود دربیاورند. تیپ شهدای یرموک، یک گروه شورشی دیگر فعال در استان درعا است که به گروه داعش نزدیک است. منطقه تسیل در نزدیکی بلندیهای جولان، که تحت اشغال اسرائیل است و مرز اردن قرار دارد.

پایگاه یکی از واحدهای شبه‌نظامی شورشیان سوریه که از غرب اسلحه دریافت می‌کند، به دست نیروهای جبهه نصرت افتاده است. جبهه نصرت شاخه شبکه تروریستی القاعده در سوریه است.

بخشی از گروههای مخالف بشار اسد از روز سه شنبه به مدت دو روز در ریاض، پایتخت عربستان گردهم آمدند تا در مورد سرفصل های گفت و گو با دولت سوریه مذاکره کنند. این نشست طی روزهای هشتم تا دهم دسامبر و با حضور گروههای مسلحی مانند احرار الشام، جیش الاسلام و ارتش آزاد سوریه برگزار می شود. همزمان با این خبر، فرماندار حمص نیز با اشاره به آغاز خروج گروههای مسلح از این استان، از شرایط پیش آمده برای این گفت و گوها استقبال کرد و گفت: «فضای بین المللی به آغاز گفت و گوها به منظور آشتی منجر شده است. این مساله به اجرای توافقات صورت گرفته نیز کمک می کند.»

تحلیل­گر: مرکز تحقیقات راهبردی دفاعی

" ایران از سوریه حمایت می كند چون كه این كشور از خط مقاومت در برابر رژیم صهیونیستی حمایت می كند "

مقام معظم رهبری (مدّظلّه العالی)

خبرگزاری ها پنج‌شنبه ۵ نوامبر (۱۴ آبان) خبر دادند که یک هیأت از ارتش آزاد سوریه در اواخر هفته آینده با مقامات وزارت دفاع و امور خارجه روسیه در ابوظبی دیدار خواهند کرد.

هم‌زمان خبرگزاری رویترز از قول نمایندگان ارتش آزاد سوریه نوشته که این گروه دیداری با مقامت روسی در هفته آینده نخواهند داشت. نماینده ارتش آزاد سوریه به رویترز گفته ‌که خبر خبرگزاری‌ها دروغ است. فارس البیوش گفته: «آنها (روس‌ها) با سوری‌هایی ملاقات می‌کنند که نماینده هیچکس نیستند.»

یک نماینده ارتش آزاد سوریه در گفتگو با خبرگزاری رویترز خبر مربوط به هر گونه سفر نمایندگان این گروه به مسکو برای گفتگو با مقامات روسیه را تکذیب کرد.

احمد سعود، فرمانده گردان سیزدهم ارتش آزاد سوریه که بخشی از نیروهای آن در غرب این کشور هدف حملات جنگنده‌ های روسیه قرار گرفته ‌اند، به خبرگزاری رویترز گفت: «این سخنان صحت ندارد.»

سخنگوی "ارتش آزاد سوریه" با تکذیب سخنان دو فرمانده این ارتش مبنی بر رد پیشنهاد همکاری روسیه گفت که "اگر روس‌ ها در پیشنهاد خود جدی هستند اول باید حمله به مواضع این ارتش و اهداف غیرنظامی را متوقف کنند". عصام الریس، سخنگوی "ارتش آزاد سوریه" در مصاحبه با شبکه بی.‌بی.‌سی سخنان دو فرمانده این ارتش در رد پیشنهاد حمایت نظامی روسیه را تکذیب کرد و گفت: «ما پیشنهاد حمایت نظامی روسیه را رد نکرده ‌ایم، ولی اگر روس ‌ها در پیشنهاد خود جدی هستند اول باید حمله به مواضع این ارتش و اهداف غیرنظامی را متوقف کنند.»

"ارتش آزاد سوریه" که از آن به عنوان نیرویی ائتلافی و معتدل در مقابل دولت مشروع بشار اسد در سوریه نام برده می‌ شود، موضع خود را درباره پیشنهاد همکاری روسیه اعلام کرد.

به گزارش خبرگزاری ها، یک نماینده "ارتش آزاد سوریه" اعلام کرد که روسیه نخست باید به حملات هوایی علیه مواضع این گروه در سوریه خاتمه دهد. وی افزود، تازه پس از این گام می‌توان پیشنهاد همکاری را بررسی کرد.

صفحه‌ها