ارتش

US troops use white phosphorus in Iraq to ‘obscure’ Kurdish forces

بنابر گزارش ها نیروهای آمریکایی در شمال عراق از مهمات حاوی فسفات سفید علیه نیروهای داعش استفاده می کنند.  این در حالی است که استفاده از فسفات سفید به دلیل آسیب های شدیدی که وارد می کند، غیرقانونی بوده و در ردیف جنایات جنگی تلقی می شود.

یک فروند جت جنگنده F7 در یک ماموریت آموزشی با دو سرنشین حدود ساعت ۱۰ صبح چهارشنبه در حوالی شهرستان نائین سقوط کرد. به گزارش خبرگزاری ها، خلبان و کمک خلبان این پرواز پیش از سقوط با پرش از سانحه نجات یافته‌ اند. محل وقوع این حادثه در ۴۰ کیلومتری شهرستان نائین در حوالی روستای کِجان گزارش شده است. خبرگزاری ها دلیل بروز سانحه را به نقل از مشاهدات میدانی خبرنگاران، «نقص فنی» عنوان کرده اند.

امیر کمال پیمبری، معاون آموزش نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران در جمع مدیران و کارکنان وزارت دفاع در تهران ضمن تشریح وضعیت و فعالیت ارتش ایران پس از انقلاب از همکاری ارتش با سپاه پاسداران در ماموریت‌های منطقه که از آن به عنوان "ماموریت مستشاری" یاد می‌شود، خبر داد. او همچنین گفت که این همکاری به فرمان مقام معظم رهبری صورت می‌گیرد. او گفت که امام خمینی، بنیانگذار جمهوری اسلامی، از "توطئه دشمن برای انحلال ارتش پس از انقلاب" آگاه بودند و جلوی آن را گرفتند. او همچنین به نقش ارتش در زمان جنگ ایران و عراق که سپاه "هنوز شاکله خود را نیافته بود" اشاره کرد.

رسانه‌های خبری ایران از شهادت "اولین تکاور" ایرانی در سوریه خبر دادند و او را، محسن قیطاسلو، عضو تیپ ۶۵ تکاوران نیروی زمینی ارتش (نوهد) معرفی کردند.

فرمانده نیروی زمینی ارتش ایران گفت اسفندماه سال گذشته داعش به مرزهای ایران نفوذ کرد، اما از همان ابتدا ۲ تروریستی که با جلیقه‌های انتحاری وارد شده بودند توسط نیروی زمینی ارتش نابود شدند.

امیرعلی آراسته، معاون هماهنگ‌کننده‌ی نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران، در گفت‌وگو با خبرگزاری ها گفت که تکاوران تیپ ۶۵ نوهد که جزئی از نیروی زمینی ارتش ایران است "به عنوان مستشار" به سوریه اعزام می‌شوند.

آراسته گفت که هم‌اکنون مستشاران تیپ ۶۵ نوهد در سوریه حضور دارند. او همچنین گفت که نه تنها تکاوران تیپ ۶۵ نوهد بلکه از یگان‌های دیگر ارتش نیز افرادی به عنوان مستشار به سوریه فرستاده می‌شوند.

سرتیپ پوردستان، فرمانده نیروی زمینی ارتش ایران با اشاره به اظهارات مقامات آمریکایی در خصوص رزمایش موشکی سپاه گفت: ما به عنوان نیروهای مسلح جمهوری اسلامی وظیفه داریم توان دفاعی خود را بالا ببریم و در این راستا با هیچ کشوری تعارف نداریم. به گزارش خبرگزاری ها فرمانده نیروی زمینی ارتش ایران گفت: ما از همه ظرفیت‌های دفاعی که در دنیا وجود دارد استفاده خواهیم کرد و فقط به خطوط قرمزی که توسط رهبر ایران ترسیم شده است ورود نمی‌کنیم.

سرتیپ احمد رضا پوردستان فرمانده نیروی زمینی ارتش ایران اعلام کرد که یگان‌های واکنش سریع در مقابله با هرگونه تهدیدات تشکیل شده است. امیر احمدرضا پوردستان در نشست خبری با خبرنگاران در زاهدان با اشاره به تجهیز ارتش اين كشور به تجهیزات مدرن دفاعی، اظهار داشت: «نیروهای ارتش جمهوری اسلامی با تمام توان هر گونه تهدیدات منطقه‌ای تا شعاع ۴۰ کیلومتری خارج از مرز‌ها را رصد کرده و واکنش سریع در مقابله با هرگونه تجاوز را در دستور کار دارند».

وی گفت: «ارتش جمهوری اسلامی برای مقابله با دشمنان خارج از مرز‌ها نیز فعالیت دارد و کار مستشاری نیز در سوریه انجام می‌دهد».

حسین امیرعبداللهیان، معاون وزیر امورخارجه ایران می گوید آتش بس در سوریه فرصتی برای "تنفس" ارتش سوریه است. معاون عربی آفریقایی وزیر امور خارجه ایران این مطلب را در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی اعلام کرد. او برای توضیح در مورد وضعیت سوریه به مجلس رفته بود.

امیرعبداللهیان به نمایندگان مجلس گفت: "به هر حال ارتش (سوریه) چند سال است که درگیر جنگ است و فراز و نشیب های جنگ ممکن است ارتش سوریه را خسته کرده باشد." او همچنین گفت "به همان میزان که آتش بس برای ارتش سوریه یک فرصت بوده برای گروه های معارض نیز فرصتی برای تجدید قوا قلمداد می‌شود."

رسانه های دولتی ایران از تصویربرداری از ناو هواپیمابر آمریکا توسط پهپاد و زیردریایی ارتش ایران خبر داده اند.

به گزارش تلویزیون دولتی ایران، نیروهای نظامی ایران در رزمایش دریایی خود در خلیج  فارس، یک هواپیمای تجسسی بدون سرنشین خود را بر فراز یک  ناو هواپیمابر آمریکا  به پرواز در آورده و عکس هایی گرفته است که ایران آن ها را دقیق می خواند.

مقام های آمریکایی  در این باره  اظهار نظر  نکرده اند.  پرواز هواپیمای بدون سرنشین ایران بر فراز ناو آمریکایی، پس از چندین رویداد بین ایران و آمریکا در خلیج فارس رخ می دهد.

صفحه‌ها