اربیل

روزنامه‌نگارانی که با دو شبکه تلویزیونی شمال و غرب آلمان همکاری می‌کنند در بررسی‌های خود به وجود یک بازار سیاه سلاح در اقلیم کردستان پی برده‌اند.

این بازار در ارتفاعات اربیل و اندکی خارج از محدوده اقلیم کردستان قرار دارد. روزنامه‌نگاران آلمانی می‌گویند در مسیر دشوار و پر دست‌انداز این بازار، کسانی با اونیفورم‌های پیشمرگه‌ها در رفت و آمدند.

عصر دوشنبه (۷ دسامبر / ۱۶ آذر)، زمانی که فرانک والتر اشتاین‌مایر در بغداد بود و سوار بر جیپی زره پوش از این قرار ملاقات به آن قرار می‌رفت، در جریان خبری قرار گرفت: روسیه از دریای خزر، موشک‌هایی به سوریه پرتاب می‌کرد که از حریم هوایی اربیل در شمال عراق می‌گذشت.

برنامه پرواز اشتاین‌مایر به اقلیم کردستان با این خبر دستخوش مخاطراتی می‌شد اما وزیر امور خارجه آلمان در تماس تلفنی مستقیم با مسکو، تضمین‌های امنیتی لازم را برای سفر به مرکز قلیم کردستان دریافت کرد و شامگاه دوشنبه در اربیل بود.

اورزولا فون در لاین، وزیر دفاع آلمان پس از ورود به اربیل در شمال عراق تصریح کرد که مقامات عراقی به او اطمینان داده ‌اند که با روسیه همکاری نظامی ندارند.

وزیر دفاع آلمان یکشنبه شب (۲۵ اکتبر/ ۳ آبان) وارد عراق شد و روز دوشنبه با شماری از مقامات دولت مرکزی این کشور در بغداد دیدار کرد.

فون در لاین پس از این دیدارها گفت که مقامات عراقی هدف از تأسیس یک پایگاه اطلاعاتی در بغداد را تنها "برای تبادل اطلاعات مهم امنیتی" می ‌دانند. او افزود: «آنها تأکید بسیار داشتند که این به هیچ وجه شامل همکاری نظامی نمی ‌شود.»

نوری مالکی، نخست وزیر پیشین عراق، در فیسبوک خود به گزارش اخیر کمیسیون تحقیق مجلس عراق درباره مقصر بودنش در سقوط موصل واکنش نشان داده است. در این گزارش نام او و ۳۵ نفر دیگر از مقا‌م ‌های ارشد سیاسی و نظامی عراق آمده است که در افتادن دومین شهر بزرگ عراق به دست گروه تروریستی "دولت اسلامی" (داعش) مقصر شناخته شده ‌اند. وی گفته است: «آنچه که در موصل روی داد، درگیری یا جنگ نبود، ارتش، نیروهای مسلح و چهل و دو هزار پلیس فدرال در آنجا حضور داشتند که هیچ نیرویی نمی‌توانست آنها را شکست دهد اما آنچه روی داد یک توطئه برنامه ‌ریزی شده در آنکارا و اربیل بود.»

تعدادی از پیشمرگان کرد در غرب شهر مخمور در نزدیکی اربیل عراق مورد حمله شیمیایی قرار گرفتند. منشأ این حمله مشخص نیست، اما پیشمرگان کرد می گویند که حمله شیمیایی از سوی گروه دولت اسلامی، داعش صورت گرفته است. نظامیان آلمانی حاضر در عراق تأیید کردند که این حمله عصر چهارشنبه روی داده است. اخبار تأیید نشده حاکی است در حدود شصت نفر از نیروهای کرد بر اثر این حمله دچار مشکلات تنفسی شده اند. گروهی از افسران ارتش آلمان در این منطقه به پیشمرگان کرد که با نیروهای داعش درگیر هستند، آموزش نظامی می دهند.

حسن روحانی، در یک سخنرانی در سنندج تأکید کرد که پیچیده‌ ترین و مهم‌ترین مسئله سیاسی جهان یعنی موضوع هسته ای را پای میز مذاکره حل و فصل کرده‌ ایم؛ بنابراین قادریم سایر مسائل را هم در منطقه و جهان پای میز مذاکره حل و فصل کنیم.

در اعتراض به حمله مرگبار نیروهای داعش در شهر سوروچ ترکیه و همچنین سیاستهای آنکارا در قبال مردم کرد، روز شنبه تجمعات اعتراض آمیز متعددی در دو کشور ترکیه و عراق برگزار شد. در آنکارا، صدها نفر در اعتراض به حمله انتحاری روز دوشنبه نیروهای داعش در شهر سوروچ که منجر به مرگ ۳۲ نفر شد و همچنین اقدامات دولت ترکیه در حمایت از فعالیتهای داعش به خیابانها آمدند. پلیس برای متفرق کردن معترضان از اسپری فلفل و ماشین آب پاش استفاده کرد. در شهر سلیمانیه در شمال عراق نیز تجمعات اعتراضی علیه حملات هوایی ترکیه به مواضع حزب کارگران کردستان، پ ک ک در شمال عراق برگزار شد.

ارتش عراق اعلام کرد که شهر بیجی در ۲۵۰ کیلومتری بغداد را از تصرف داعش خارج کرده است. بنابر اعلام ارتش عراق در روز یکشنبه ۱۷ خرداد، شهر بیجی در استان صلاح ‌الدین به طور کامل از کنترل داعش خارج و برای اولین بار طی ۴ ماه گذشته پرچم عراق روی ساختمان شهرداری این شهر برافراشته شد. وزارت دفاع عراق نیز با صدور بیانیه ‌ای اعلام کرد که در عملیات مشترک نیروهای بسیج مردمی حشد شعبی و نیروهای ارتش عراق، ۶۵ تن از نیروهای داعش در نزدیکی سامرا کشته و چند مرکز فرماندهی این پیکارجویان منهدم شد.

دویچه وله به نقل از روزنامه اقتصادی "ویرتشافتز وُخه" به نقل از گزارش مالی منتشر شده وزارت دفاع آلمان اعلام کرده است که این وزارت‌خانه پیشمرگه‌ های کرد عراق را در مبارزه علیه جریان تروریستی "دولت اسلامی" حمایت نظامی می‌کند.

مسعود بارزانی درباره سرنوشت استقلال اقلیم کردستان از عراق گفت: «پروسه استقلال، چیزی است که هیچ رخدادی مانع آن نخواهد شد، این پروسه‌ ای است که در جریان است، اما همیشه گفته ‌ام که این مساله با درک متقابل طرفین به نتیجه خواهد رسید، نه با جنگ و خشونت.» بارزانی سال گذشته در پی تنش در روابط اقلیم کردستان با دولت عراق، بر استقلال اربیل از بغداد تاکید کرده بود. این اختلافات بر سر مبارزه با داعش، درآمد فروش نفت و نحوه تخصیص بودجه دولتی بروز کرده بود.

صفحه‌ها