اراک

عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه ایران، در گفت‌وگویی با شبکه خبر تلویزیون ایران اعلام کرد که روسیه می‌خواهد ۴۰ تن از آب سنگین تولید شده در ایران را خریداری کند. مقام‌های وزارت خارجه روسیه هم حالا تایید کرده‌اند که این کشور قصد خرید آب سنگین از ایران را دارد و مذاکرات برای انجام این معامله در جریان است.

عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه ایران، در گفت‌وگویی با شبکه خبر تلویزیون ایران اعلام کرد که روسیه می‌خواهد ۴۰ تن از آب سنگین تولید شده در ایران را خریداری کند. مقام‌های وزارت خارجه روسیه هم حالا تایید کرده‌اند که این کشور قصد خرید آب سنگین از ایران را دارد و مذاکرات برای انجام این معامله در جریان است.

وال استریت ژورنال با انتشار گزارشی مدعی شد دولت آمریکا قطعات و مواد استفاده شده در برنامه هسته‌ای ایران را خریداری می‌کند.  به گزارش این روزنامه، واشنگتن قرار است ۳۲ تن آب سنگین از ایران بخرد. تنها راکتور هسته‌ای آب سنگین ایران در اراک قرار دارد. طبق تعهد ایران در برجام، قلب این رآکتور خارج و با بتن پر شد. مقام‌های ایران می‌گویند قرار است این راکتور مطابق با آخرین فناوری‌ها و با کمک دانشمندان دیگر کشورها بازطراحی شود. آب سنگین یکی از مواد لازم برای تولید پلوتونیوم است که می‌تواند برای ساخت سلاح هسته‌ای به کار رود.

عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه ایران اعلام کرد که روز اجرای برجام احتمالا شنبه یا یکشنبه آینده خواهد بود.

به گزارش خبرگزاری‌‌‌های ایران آقای عراقچی گفت که آژانس اکنون در حال راستی‌آزمایی اقدامات و تعهدات ایران طبق برجام است و قرار است تا روز جمعه این کار را انجام دهد.

معاون سازمان انرژی اتمی ایران از فروش حدود ۴۰ تن آب سنگین اراک به آمریکا خبرداد. علی اصغر زارعان، گفت که ۴۰ تن آب سنگین تولید شده در رآکتور اراک را از طریق یک کشور واسط به آمریکا می‌فروشد.

خبرگزاری فارس، نزدیک به محافل امنیتی و نظامی ایران شامگاه دوشنبه ۲۱ دی از قول یک منبع مطلع، از عملیات خروج قلب رآکتور اراک و پر شدن محل آن با بتن خبر داد. خبرگزاری رویترز نیز این خبر را به نقل از فارس مخابره کرد.

این منبع به فارس گفته است: «قرار است آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گزارش تایید نهایی اجرای تعهدات ایران در برجام را منتشر کند و پس از آن وزیر خارجه ایران و فدریکا موگرینی، بیانیه مشترکی در اعلام اجرای برجام صادر کنند.»

سرگئی ریابکوف معاون وزیر امور خارجه روسیه در نشستی در "مرکز مطالعات امنیت و انرژی" اعلام کرد: «ما به آمریکا و اتحادیه اروپا صراحتا گفتیم که روسیه هیچ قطعنامه‌ تحریمی دیگری علیه ایران را تصویب نخواهد کرد و انتظار دارد که هر چه زودتر تحریم‌های وضع شده علیه ایران لغو شود.» معاون وزیر امورخارجه روسیه در بخش دیگری ازسخنان خود ضمن اشاره به مسئله تغییر رآکتور آب سنگین اراک خاطرنشان کرد که روسیه در تغییر راکتور اراک نقش کلیدی نخواهد داشت، اما آماده است تا در این روند، همکاری بیشتری داشته باشد.

شورای اتحادیه اروپا نخستین موازین قانونی برای اجرای موافقتنامه هسته ای میان ایران و گروه ۵+۱ موسوم به «برنامه جامع اقدام مشترک» (برجام) را تصویب کرده است. سایت اطلاع رسانیِ این نهاد اتحادیه اروپا، ضمن اعلام این خبر به قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد درباره لازم الاجرا شدن (برجام) اشاره کرده است که براساس آن، بخشی از تحریم های بین المللی علیه ایران با تغییر بخشی از برنامه هسته ای چالش برانگیز این کشور لغو یا تعلیق می شود. در این اطلاعیه به ویژه کاهش شمار آبشارهای فعال در تاسیسات فردو و تغییر در رآکتور آب سنگین اراک مورد اشاره قرار گرفته است.

علی اکبر صالحی، رییس سازمان انرژی اتمی ایران از رفع بعضی بن بست های فنی در مذاکرات هسته ای اخیر در سوئیس خبر داد. صالحی مذاکرات انجام شده در شهر مونترو سوئیس را بسیار مثمر دانست و گفت: "در این مذاکرات درباره غنی سازی راکتور تحقیقاتی اراک، موضوع تحقیق و توسعه، موضوع فردو و برخی مسائل کوچک تر گفتگو کردیم".