ادلب

دولت سوریه موفق شد شهر درایا را پس از 4 سال محاصره و بر مبنای توافق صورت گرفته با شورشیان بازپس گیرد. آخرین اتوبوس های حامل شورشیان از شهر مزبور خارج شده و به سمت شهر ادلب که در کنترل شورشیان است حرکت کرده است. شورشیان تمام سلاح های سنگین خود را نیز پیش از خروج، واگذار کرده اند. همچنین هزاران شهروند نیز طی توافق مزبور از شهر خارج شده و از محاصره چندین ساله رها شدند.

ارتش سوریه گفته است که حملاتی بر علیه مواضع تروریست ها در سوریه را از یک پایگاه هوایی در غرب ایران انجام داده است. حملات اخیر به منزله همکاری های جدید بین تهران و مسکو در دفاع از دولت مشروع سورریه می باشد.

مواضع شورشیان در شمال شرقی حلب در حالی تحت بمباران شدید واقع شده است که طرفداران دولت و شورشیان بر سر کنترل شهر استراتژیک حلب به شدت در حال نزاع و کشمکش هستند. طبق گزارش سازمان های حقوق بشری حداقل 26 حمله هوایی در یک روز بر علیه مواضع شورشیان صورت گرفته است. شورشیان مستقر در ادلب در حال برنامه ریزی برای تصرف شهر حلب می باشند. بسیاری از شهروندانی که از استان حلب آواره شده بودند به استان ادلب پناه آورده اند.

5 سرنشین هلیکوپتر نظامی روسیه بر اثر سقوط در شمال سوریه کشته شدند. طبق گزارش وزرات دفاع روسیه هلیکوپتر ترابری ام آی-8 روسیه در حالیکه حامل سه سرباز و دو افسر بوده در استان ادلب سوریه سقوط کرده است. هلیکوپتر مذکور در حال بازگشت از ماموریت کمک رسانی بشردوستانه به شهر تحت محاصره حلب بوده است. هنوز مشخص نیست کدام گروه مسئول حمله به هلیکوپتر مذکور بوده است.

گروه موسوم به "Conflict Intelligence Teams" که اعضایش از جمله بلاگرها و فعالان اپوزیسیون روسیه هستند، تصاویری را جمع‌‌آوری کرده‌اند که نشان می‌دهد عملیات نظامی روسیه فراتر از حملات هوایی است و شامل عملیات زمینی سربازان روس هم می‌شود. تصاویر یاد شده عمدتا مربوط به سربازانی است که در سوریه هستند و عکس‌های خود را در شبکه‌های اجتماعی منتشر کرده‌ اند. محلی که عکس‌ها گرفته شده، به وضوح بسیار دورتر از پایگاه روسیه در لاذقیه و طرطوس است.

وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که نیروی هوایی در ۲۴ ساعت گذشته، به 88 هدف تروریستی در سوریه حمله کرده است.

وزارت دفاع روسیه بار دیگر از حمله ‌های هوایی موفقیت‌آمیز در سوریه خبر داد.

ژنرال ایگور کوناشنکوف اعلام کرد که هدف حمله‌ های هوایی ارتش روسیه مواضع شبه نظامیان تروریست "داعش" بوده است. او افزود که شنود پیام ‌هایی که میان ستیزه ‌جویان "دولت اسلامی" رد و بدل می‌شود نشان می ‌دهد که حمله ‌های روسیه آن‌ها را دچار هول و هراس کرده است.

هواپیماهای جنگی روسیه در موج جدیدی از حملات هوایی، مناطقی در غرب و شمال غرب سوریه را بمباران کردند.

به گزارش خبرگزاری ها شورشیان مرتبط با شبکه القاعده در این کشور پس از نبردی طولانی یکی از مهم ‌ترین پایگاه‌ های هوایی در استان ادلب در شمال شرقی سوریه را به تصرف درآورند. پایگاه ابوالظهور حدود دو سال در محاصره شورشیانی بود که بیشتر مناطق این استان را تصرف کرده ‌اند. گفته می ‌شود که این گروه از پیکارجویان که خود را "جيش الفتح" می‌ نامند، در ائتلاف با گروه‌ های شورشی دیگر اسلامگرا مانند جبهه نصرت علیه دولت بشار اسد می ‌جنگند. از ماه مارس امسال شورشیان تعدادی زیادی از شهرهای استان ادلب از جمله شهرهای ادلب و جسر الشغور را تصرف کردند.

گروههای درگیر در استان ادلب بر سر برقراری یک آتش بس ۴۸ ساعته توافق کردند. این توافق که میان نیروهای نظامی دولتی، حزب الله لبنان و گروههای مسلح شورشی صورت گرفته، از ساعت شش صبح روز پنجشنبه به وقت محلی در شهر زبدانی و دو روستای اطراف آن آغاز شده است. در روز دوازهم ماه اوت نیز طرف های درگیر آتش بس مشابهی را در همین منطقه برقرار کردند اما پس از ۷۲ ساعت تمدید، درگیری ها مجددا از سر گرفته شد. بحران سوریه که از ماه مارس ۲۰۱۱ آغاز شده، تاکنون منجر به مرگ دست کم ۲۵۰ هزار نفر در این کشور شده است. میلیونها نفر نیز از محل زندگی خود گریخته و راه کشورهای همسایه و یا اروپایی را در پیش گرفته اند.

صفحه‌ها