اخوان المسلمین

درگیری ها بین ساکنان یکی از محلات قاهره و شرکت کنندگان در تظاهرات حمایت از جمعیت ممنوعه "اخوان المسلمین" در پایتخت مصر شش کشته به جا گذاشت.

به گزارش وزارت بهداشت مصر، چند نفر نیز بر اثر اصابت گلوله زخمی و در بیمارستان ها بستری شده اند.

طبق اطلاعات اولیه درگیری ها در محله الهرم پایتخت مصر رخ داد که در آنجا ساکنان محله تلاش کردند مانع برگزاری تظاهرات ضد دولتی "اخوان المسلمین" شوند.

از سوی دیگر هواداران "اخوان المسلمین" در شبکه های اجتماعی اعلام کرده اند که ماموران پلیس مصر به تظاهر کنندگان حمله کرده و به سوی آنها تیراندازی نمودند.

هشام برکات، دادستان کل مصر بر اثر شدت جراحات ناشی از انفجار امروز دوشنبه در قاهره درگذشت. آقای برکات در لحظه انفجار درون اتومبیل خود بود و پس از انفجار به بیمارستان منتقل شده بود. محافظان وی و دو غیرنظامی نیز زخمی شده اند.

هنوز عامل یا عاملان این حمله مشخص نشده اند. دادستان هشام برکات، پس از سرنگونی دولت محمد مرسی، رئیس جمهوری سابق مصر، بسیاری از اعضای جنبش اخوان المسلمین مصر را به محاکم قضایی سپرده و بارها به مرگ تهدید شده بود.

حکم اعدام محمد مرسی رئیس جمهوری برکنار شده مصر روز سه شنبه تایید شد. محمد مرسی به اتهام سازماندهی حمله به یک زندان و فرار چند هزار زندانی در سال ۲۰۱۱ به اعدام محکوم شده است. همچنین دادگاه حکم اعدام شانزده تن از اعضای اخوان المسلمین از جمله محمد بدیع رهبر این سازمان را تایید کرد. ایمن سمیر، تحلیلگر سیاسی می گوید: «این حکم دادگاه بدوی است و محمد مرسی رئیس جمهوری برکنار شده و دیگر اعضای اخوان المسلمین ممکن است خواهان تجدید نظر در این حکم شوند.

دادگاهی در مصر روز سه شنبه نهایی شدن حکم محمد مرسی را برای مدت دو هفته دیگر به تعویق انداخت.

بر اساس این تصمیم، دادگاه تجدید نظر برای رسیدگی به حکم اعدام رئیس جمهوری سابق مصر و سایر اعضای گروه اخوان المسلمین روز ۱۶ ژوئن برگزار خواهد شد. محمد مرسی همراه با بیش از ۱۰۰ تن دیگر از اعضای گروه اخوان المسلمین به اتهام سازماندهی در حمله به یک زندان و فرار چند هزار تن از زندانیان در سال ۲۰۱۱ به مرگ محکوم شدند.

دولت مصر می گوید اخوان الملسمین قصد حمله به مراکز نظامی و دولتی در این کشور را داشته و سرویس های اطلاعاتی این کشور توانسته اند این توطئه را خنثی کنند. در اطلاعیه ای که به همین منظور از تلویزیون ملی مصر پخش شد همچنین از انتقال اطلاعات مربوط به نهادهای دولتی به گروه های خارج از کشور توسط اخوان المسلمین خبر داده شده است. گروه های خارج از کشور که در این اطلاعیه به آنها اشاره شده، به درستی مشخص نشده اند.  بنا به گفتۀ دولت مصر، سلاح های زیادی در جریان بازرسی از اماکن وابسته به اخوان المسلمین کشف شده و دستگیری هایی نیز در همین رابطه صورت گرفته است.

دادگاهی در مصر برای محمد مرسی، رئیس جمهوری سابق این کشور به اتهام سازماندهی در حمله به یک زندان در سال ۲۰۱۱ که فرار هزاران زندانی از جمله خود او را در پی داشت، حکم مرگ صادر کرد.

محمد مرسی، رییس جمهوری پیشین مصر به بیست سال زندان محکوم شد. وی به سو استفاده از قدرت، سرکوب و خشونت علیه معترضان در جریان اعتراض های سال ۲۰۱۲ متهم شده است. دوازده عضو بلندپایه اخوان المسلمین نیز، از جمله یک نماینده پیشین پارلمان به مجازات مشابه محکوم شدند. دادگاه، مرسی و دوازده متهم دیگر را از اتهام کشتار مخالفان و نیز دستور قتل یک خبرنگار تبرئه کرد. در صورت اثبات اتهام کشتار، متهمان به اعدام محکوم می شدند. یکی از وکلای شاکیان آقای مرسی با اشاره به همین موضوع می گوید: «از تصمیم دادگاه راضیم.

دادگاهی در مصر بیش از بیست نفر از اعضای حزب اخوان ‌المسلمین را به مرگ محکوم کرده است. گفته شده که این عده پس از برکناری محمد مرسی، رئیس جمهور سابق مصر در سال ۲۰۱۳ میلادی به یک مرکز پلیس حمله کرده و باعث مرگ یک پلیس شده‌اند. ارتکاب به قتل و تخریب اموال عمومی درجریان حمله به این مرکز پلیس در حومه شهر قاهره از جمله اتهامات وارده به این افراد بوده است. در چارچوب تلاش‌ های دولت عبدالفتاح سیسی، رئیس جمهور جدید، برای ریشه‌کن کردن اخوان ‌المسلمین، صدها نفر از اعضای این حزب و حامیان آنها به مرگ و یا زندان‌های طولانی مدت محکوم شدند.

دادگاهی در مصر روز شنبه، محمد بدیع، رهبر جنبش اخوان المسلمین را در جلسله ای که بطور زنده از تلویزیون پخش می شد، به همراه ۱۳ نفر دیگر به اعدام محکوم کرد. در این حکم که تایید حکم اعدام قبلی است، اتهام آقای بدیع و یاران اخوانی او ایجاد آشوب و اقدامات مسلحانه اعلام شد.  تمامی این محکومان از حق استیناف و تجدید نظر در حکم صادره برخوردارند. این دادگاه همچنین امروز محمد سلطان، شهروند آمریکایی- مصری را به اتهام حمایت از اخوان المسلمین و انتشار اخبار نادرست، به همراه ۳۶ نفر دیگر به حبس ابد محکوم کرد. محمد سلطان پسر صلاح سلطان، از اعضای شناخته شده جنبش اخوان المسلمین است.

الموجز نوشت: سرلشکر تامر الشهاوی، مسئول سابق در سازمان اطلاعات جنگی مصر فاش کرد که افرادی از سپاه پاسداران در دوره ریاست جمهوری محمد مرسی به مصر سفر کرده تا عناصری از اخوان المسلمین را در تاسیس دستگاه های امنیتی موازی آموزش دهند. الشهاوی اظهار داشت که مرسی از دولت خواست به بهانه ترویج گردشگری و تامین منابع مالی، با ورود ۲۰۰ هزار گردشگر ایرانی موافقت کند. این مسئول نظامی افزود که سازمان اطلاعات جنگی با درخواست مرسی به دلیل خطرناک بودن روابط با تهران و غیر طبیعی بودم نیت مقامات ایرانی، مخالفت کرد.

صفحه‌ها