احرار شام

شورشیان در شهر حلب پس از هفته ها که تحت محاصره نیروهای دولت سوریه بودند، به مواضع ارتش سوریه یورش بردند. صدها تروریست از گروه های احرار شام و جبهه فتح الشام (جبهه نصرت سابق) در این یورش مشارکت داشته و مناطقی را در شمال و جنوب شهر تصرف کردند. مسیرهای خروجی شهر و همچنین کمک های اولیه به ساکنین قطع شده است.

دولت سوریه و شورشیان شهر الزبدانی در مرز سوریه با لبنان توافق کردند که دست کم ۱۳۰ نفر از شورشیان زخمی و خانواده هایشان با میانجیگری سازمان ملل متحد از این شهر خارج و به لبنان منتقل شوند تا از آنجا به ترکیه بروند.

همزمان و براساس همین توافق ۳۵۰ نفر از نظامیان شیعه طرفدار دولت سوریه که در شهر فوآ در شمال غربی استان ادلب در محاصره بودند توانستند با تخلیه این شهر وارد ترکیه شوند تا بعد از آن به بیروت منتقل شوند.

دیده‌بان حقوق بشر سوریه گزارش داد، شورشیان سوریه چندین روستا در شمال غربی کشور را از دست نیروهای دولتی خارج ساخته و در حال پیشروی به سوی سواحل دریای مدیترانه که از پایگاه‌ های اصلی بشار اسد، رئیس‌جمهور کشور به حساب می ‌رود هستند. این عملیات ضد حمله ‌ای است که شورشیان بعد از عملیات مشترک هفته پیش نیروهای دولتی و گروه ‌های شبه‌نظامی که به تصرف روستای "سهل‌‌ الغاب" در نزدیکی شهر حما انجامید انجام دادند. این منطقه از منظر دفاعی از مناطق ساحلی که محل سکونت اصلی اقلیت علوی سوریه حساس به حساب می‌آید.