اتمی

نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی در فلورانس ایتالیا هشدار داد که برنامه پیش‌ بینی شده برای رفع تحریم ‌های جمهوری اسلامی در ازای محدود شدن برنامه‌های اتمی این کشور "خطرات بسیاری" را به وجود خواهد آورده است.

در پی توافق هسته ‌ای میان ایران و گروه ۱+۵ قرار است که شورای امنیت سازمان ملل متحد نیز در روز دوشنبه (۲۰ ژوئیه/۲۹ تیر) قطعنامه ‌ای را در این رابطه به رای بگذارد. به گفته دیپلمات‌های غربی در نیویورک تایید توافق ‌نامه هسته ‌ای موسوم به "برجام" (برنامه جامع اقدام مشترک) در شورای امنیت تقریبا قطعی است.

تهیه این قطعنامه از سوی آمریکا صورت گرفته و ایران و دیگر کشورهای دارای حق وتو نیز با شورای امنیت همکاری کرده ‌اند. این قطعنامه در روز چهارشنبه (۱۵ ژوئیه) از سوی سامانتا پاور، نماینده آمریکا در سازمان ملل به شورای امنیت ارائه شده است.

وزیر خارجه ایران در بازگشت از وین به خبرنگاران گفت: «شورای امنیت برای اولین بار برنامه غنی‌ سازی یک کشور در حال توسعه را به رسمیت خواهد شناخت.» او افزود قطعنامه ‌ای به این منظور در هفته آینده صادر می‌شود.

ظریف ادامه داد: «مذاکرات هسته‌ ای ابعاد، ویژگی‌ها و امتیازاتی دارد که به تدریج و در آینده بیان خواهند شد.»

ظریف یادآوری کرده که قرار نیست در مذاکره و توافق یک طرف تمام امتیازات را بگیرد و طرف مقابل تسلیم شود: «می‌توانیم در مذاکره دربرابر امتیازاتی که کسب می‌کنیم، مابه ازاهایی ارائه دهیم تا بتوانیم کار را پیش ببریم.»