اتحادیه عرب

اتحادیه عرب در نشست اخیر خود در مقر این اتحادیه در قاهره، پایتخت مصر، حزب الله لبنان را سازمان و تشکیلاتی «تروریستی» خواند. هفته پیش نیز شورای همکاری خلیج فارس طی بیانیه ای مشابه حزب الله لبنان را سازمانی تروریستی خوانده بود. در همین راستا، عربستان سعودی هم ماه گذشته با این ادعا که دولت لبنان حمله به سفارت عربستان در تهران را محکوم نکرده است کمک ۳ میلیارد دلاری خود به ارتش لبنان را به حالت تعلیق درآورد.

وزرای امور خارجه کشورهای عربی در نشستی اضطراری در قاهره موضعی روشن در برابر آنچه آنان "دخالت ایران در امور داخلی کشورهای عربی" نامیدند، اتخاذ کردند. شیخ عبدالله بن زاید آل نهیان، وزیر امور خارجه امارات متحده عربی، و عادل الجبیر، وزیر امور خارجه عربستان سعودی، در نشست اضطراری اتحادیه عرب ایران را متهم کردند که به قصد از اماکن دیپلماتیک عربستان حفاظت نکرده است.

اتحادیه عرب روز پنج شنبه در قاهره نشست اضطراری برگزار کرد. وزرای خارجه کشورهای عضو این اتحادیه به درخواست عراق تشکیل جلسه دادند تا راه حلی برای پایان دادن به مداخله نظامی ترکیه در شمال عراق پیدا کنند. ترکیه در اوایل ماه دسامبر ۱۵۰ تا ۳۰۰ سرباز را برای آموزش داوطلبان مبارزه با داعش به شمال عراق فرستاده است.

وزرای امور خارجه و وزارت دفاع کشورهای عضو اتحادیه ی دول عربی روز پنج شنبه 27 اوت در جلسه ی ویژه ای سازمان عربی در قاهره ، پروتکل مربوط به شکل گیری نیروهای مسلح عربی را امضاء کردند. ایده ایجاد نیروهای مسلح مشترک توسط رئیس جمهور مصر عبد الفتاح السیسی مطرح شد و در کمیته ی عربی در شرم الشیخ در ماه مارس سال جاری تایید گردید. نیروهای عربی باید به ابزاری با هدف تقابل مشترک علیه تروریسم ، دفاع از امنیت ملی کشورهای عربی و اجرای عملیات های صلح جویانه در منطقه تبدیل شود.

جنگ داخلی در لیبی، به رغم پی گیری مذاکرات صلح در خارج از این کشور، همچنان ادامه دارد و گروههای شبه نظامی به نبرد با یکدیگر ادامه می دهند. در عین حال، به تازگی نیروهای داعش هم نفوذ خود را در این کشور، و به ویژه در شهرهای بنغازی و سرت، گسترش داده اند. سرت اولین شهر مهم لیبی است که کنترل آن به دست داعش می افتد. در جریان تازه ترین درگیریها در این شهر، ۱۵۰ تا ۲۰۰ نفر کشته شده اند. منابع محلی از کشته شدن ۳۰ غیرنظامی خبر می دهند. نیروهای داعش ۱۲ نفر دیگر را هم سر بریده و به صلیب کشیده اند. در واکنش به این درگیری ها و پیشروی های اخیر داعش، اتحادیه عرب به درخواست دولت لیبی تشکیل جلسه داد.

روسای ستاد مشترک نیروهای مسلح کشورهای عربی روز یکشنبه در قاهره دومین روز از نشست خود را برای بررسی طرح چگونگی تشکیل یک نیروی نظامی مشترک عربی آغاز کردند. هدف از تشکیل این نیرو مقابله با تهدیدهای تروریستی و نیز رویارویی با سازمان های فعال تروریستی در بسیاری از کشورهای عربی عنوان شده است. طرح تشکیل این نیروی مشترک نظامی پیش از این بیست و نه ماه مارس در نشست شرم الشیخ به تصویب رسیده بود و طبق این مصوبه قرار است این نیرو حداکثر تا بیست و نهم ژوئیه شکل بگیرد.

اتحادیه عرب روز پنجشنبه ۱۵ -۱-۲۰۱۵ در آخرین اجلاس خود پیشنهاد کرد یک نیروی نظامی مشترک عربی برای شکست تروریسم تشکیل شود.  اتحادیه عرب اعلام کرده که تشکیل نیروی مشترک علیه تروریسم در چارچوب منشور سال ۱۹۵۰ اتحادیه که در آن بر پیمان دفاعی مشترک اعضا از یکدیگر، ایجاد فرماندهی نظامی متحد و دخالت نظامی در هر نقطه‌ای از جهان عرب در شرایط بحرانی تاکید شده، مطابقت دارد. دکتر نبیل العربی، دبیر کل اتحادیه عرب، روز پنجشنبه طرح تشکیل این نیروی مشترک را در حضور وزیران امور  خارجه و دفاع کشورهای عربی به دبیرخانه اتحادیه تقدیم کرد تا زمینه قانونی برای عملی کردن طرح تشکیل نیروی نظامی مشترک فراهم شود.