اتحادیه اروپا

Turkey to mull joining SCO, led by Russia & China, instead of ‘fixation’ on EU – Erdogan

رجب طیب اردوغان، رییس جمهور ترکیه گفته است که این کشور به دلیل طولانی شدن مذاکرات با اتحادیه اروپا برای پیوستن به این اتحادیه، به دنبال پیوستن به سازمان همکاری های شانگهای است. ور در این رابطه در حال مذاکره و رایزنی با روسیه و قزاقستان است.  

سفیر و وابسته نظامی ایتالیا در روز دوشنبه تاریخ 17/3/95 در مرکز تحقیقات راهبردی دفاعی حضور یافته وضمن گفتگو با رئیس مرکز، در میزگردی با حضور مسئولین و پژوهشگران این مرکزو نیروهای مسلح شرکت کردند. دراین جلسه، موضوعات مربوط به روند اتحادیه اروپا و ایفای نقش آن در تحولات بین المللی و نقش ایتالیا در اتحادیه و همکاری های دوجانبه  ، مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

Turkey won’t change anti-terror laws for EU visa-free travel – Erdogan

رجب طیب اردوغان در سخنان شدیداللحنی گفت که وی برای سفر بدون روادید شهروندان ترک به اتحادیه اروپا، قوانین ضد ترور کشور خود را تغییر نخواهد داد. اتحادیه اروپا در چارچوب توافق با ترکیه در خصوص بازگشت پناهندگان به خاک این کشور از دولت آنکارا خواسته بود که در ازای لغو روادید برای شهروندان ترک، این کشور اخیر تعریف خود از تروریسم را تغییر داده و از ستیز با آزادی پرهیز کند.

نخستین گروه از پناهجویانی که به صورت غیرقانونی به یونان وارد شده بودند، به عنوان بخشی از معامله جنجالی میان ترکیه و اتحادیه اروپا از این کشور به ترکیه بازگردانده شدند و به یک مرکز نگهداری پناهجویان در شمال غرب این کشور منتقل گردیدند. سازمان عفو بین الملل نسبت به شرایط درمانی این پناهجویان در ترکیه ابراز نگرانی کرده است.

پس از واژگونی دوباره قایق حامل مهاجران غیرقانونی در آب­های دریای اژه که پناهندگان را از ترکیه به سواحل یونان می­برد و غرق شدن دست کم سه نفر از سرنشینان آن، وزیر خارجه ترکیه در دیدار با معاون پارلمان اتحادیه اروپا پیشنهاد داد که برای جلوگیری از مهاجرت غیرقانونی پناهندگان سوری به اتحادیه اروپا و کاستن از فشارهای موجود که بر روی پناهندگان وجود دارد، به آنها در خاک ترکیه، در کوتاه مدت، اجازه کار داده شود. وی افزود: ما نمی توانیم برای پناهندگان، بدون کمک و همکاری اتحادیه اروپا، کاری انجام دهیم و یقینا اتحادیه اروپا هم نمی تواند بدون همکاری ما و کمک ترکیه بحران پناهندگان را حل نماید.

شورای اتحادیه اروپا نخستین موازین قانونی برای اجرای موافقتنامه هسته ای میان ایران و گروه ۵+۱ موسوم به «برنامه جامع اقدام مشترک» (برجام) را تصویب کرده است. سایت اطلاع رسانیِ این نهاد اتحادیه اروپا، ضمن اعلام این خبر به قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد درباره لازم الاجرا شدن (برجام) اشاره کرده است که براساس آن، بخشی از تحریم های بین المللی علیه ایران با تغییر بخشی از برنامه هسته ای چالش برانگیز این کشور لغو یا تعلیق می شود. در این اطلاعیه به ویژه کاهش شمار آبشارهای فعال در تاسیسات فردو و تغییر در رآکتور آب سنگین اراک مورد اشاره قرار گرفته است.

وزیران خارجه اتحادیه اروپا در استقبال از تصویب قطعنامه توافق هسته ‌ای با ایران، ابراز امیدواری کردند که چشم ‌انداز تنش ‌زدایی در خاورمیانه بهبود یابد و روند اعتمادسازی میان ایران و همسایگانش به جریان بیفتد.

به موازات نشست شورای امنیت در نیویورک، وزیران خارجه اتحادیه اروپا نیز نشستی در بروکسل داشتند. بررسی توافق اتمی، دورنمای تحریم‌های وضع شده علیه ایران و شرایط بی ‌ثبات لیبی در دستور کار این جلسه قرار داشت. با اعلام تصویب قطعنامه توافق هسته‌ ای در شورای امنیت، اتحادیه اروپا نیز این توافق را به رسمیت شناخت.

صفحه‌ها