ابوبکر بغدادی

شبکه‌های تلویزیونی عرب زبان پیامی صوتی منتسب به ابوبکر البغدادی، رهبر گروه موسوم به داعش منتشر کرده‌اند که در آن او می‌گوید حملات روسیه و ائتلاف به رهبری آمریکا این گروه را تضعیف نکرده است. در هفت ماه گذشته این اولین پیامی است که از رهبر داعش منتشر می‌شود.

جبهه نصرت ۱۶ نفر از افراد نظامی و نیروهای پلیس لبنان را که در اسارت خود داشت، آزاد کرد. این افراد که در اواسط تابستان گذشته به دست اعضا جبهه نصرت در کوه های عرسال ربوده شده بودند، در ازای آزادی ۱۳ زندانی این گروه در لبنان آزاد شدند. اسیران آزاد شده لبنانی در حضور مأموران صلیب سرخ در مرز لبنان و سوریه تحویل داده شدند. ۱۰ نفر از ۱۳ زندانی جبهه نصرت که در لبنان آزاد شدند، خواسته اند که در بیروت بمانند.

ارتش عراق می گوید، کاروانی از خودروها از جمله خودروی متعلق به ابوبکر بغدادی، رهبر گروه موسوم به دولت اسلامی را در استان انبار در نزدیکی مرز سوریه هدف قرار داده است.

در بیانیه رسمی ارتش آمده است، در این حمله تعدادی از فرماندهان ارشد داعش کشته شده اند اما درباره وضعیت رهبر آنها خبری در دست نیست. در بخش دیگری از این بیانیه آمده است، ابوبکر بغدادی در راس این کاروان به سمت شهر کرابله در نزدیکی مرز سوریه برای دیدار با گروهی از رهبران شبه نظامیان داعش در حرکت بوده است.

حاجی معتز، مرد شماره دوی داعش و معاون اصلی ابوبکر بغدادی رهبر این گروه در موصل کشته شده است. کاخ سفید با اعلام این خبر می گوید او در هجدهم اوت سه روز پیش در نزدیکی شهر موصل کشته شده است. وی در جریان حمله پهپادهای نیروهای ائتلاف جان باخته است.

یگان‌های ویژه ارتش آمریکا در عملیات تجسسی در شرق سوریه به اسنادی از دولت اسلامی دست یافته ‌اند که جزئیاتی از ساختار فرماندهی این گروه تروریستی را روشن می‌کند.

گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) پیامی صوتی را منتشر کرده که می گوید متعلق به ابوبکر بغدادی، رهبر این گروه است.

این نخستین پیام رهبر داعش از ماه نوامبر و از زمانی که گفته شده بود، وی در جریان حملات نیروهای ائتلاف مجروح شده به شمار می آید.

در این پیام صوتی منتسب به ابوبکر بغدادی، وی ازتمامی مسلمانان می خواهد که اسلحه بردارند و برای نبرد به مناطقی که تحت خلافت اوست، بروند. تاکنون تائید نشده که آیا صدای منتشر شده در این پیام متعلق به بغدادی است یا خیر.

بغدادی در این پیام، همچنین حملات کشورهای عربی به رهبری عربستان به یمن را محکوم می کند.

گزارش های تایید نشده از زخمی شدن ابوبکر بغدادی، رهبر گروه دولت اسلامی، موسوم به داعش حکایت دارد.

روزنامه بریتانیایی گاردین روز سه شنبه به نقل از یک منبع عراقی مرتبط با داعش ادعا کرده که ابوبکر بغدادی در جریان حملات هوایی ائتلاف بین المللی ضد داعش به رهبری آمریکا در هجدهم مارس گذشته به شدت زخمی شده است.

اسنادی محرمانه نشان می‌دهند که گروه تروریستی "دولت اسلامی" (داعش سابق) که بیش از هر چیز با تعصبات دینی معروفیت یافته، با شیوه‌ های دقیق و ماهرانه اطلاعاتی و تبلیغاتی کار می‌کند و با تکیه بر سیستم نظارت و خشونت توانسته موفقیت‌ هایی در سوریه و عراق کسب کند. اسنادی که در اختیار رسانه ها قرار گرفته، به دست ‌نوشته‌ های یک سرگرد دستگاه امنیتی عراق، با نام مستعار حاجی بکر، برمی‌گردد. این افسر که از عناصر رژیم پیشین عراق بوده، در سال ۲۰۰۴ به گروهی تروریستی پیوسته که از هسته ‌های "دولت اسلامی" شناخته می‌ شود.