ابوبکر البغدادی

طالبان افغانستان در نامه‌ای به ابوبکر البغدادی، رهبر گروه تروریستی "دولت اسلامی" هشدار داد که داعش نباید در "جهاد" در افغانستان دخالت کند. در تارنمای اینترنتی طالبان منتشر شد، طالبان افغانستان به داعش هشدار داد که "جنگ علیه آمریکا و نوکران‌اش" در افغانستان باید "زیر یک پرچم و مدیریت یک رهبر" پیش رود. این بیانیه که به امضای ملا اختر محمد منصور، نایب رئیس تشکیلات طالبان افغانستان رسیده است تاکید کرد که هرگونه تلاشی برای حرکات موازی در افغانستان موجب "اختلاف و تفرقه"خواهد شد.

در حساب کاربری بوکوحرام در توییتر یک فایل صوتی منتشر شده که ظاهرا با صدای ابوبکر شکائو، رهبر آن گروه ضبط شده است. هرچند این موضوع هنوز به طور مستقل تایید نشده است.

بیعت بوکوحرام، تازه‌ترین مورد از اعلام وفاداری یک گروه اسلامگرا با داعش است. در ماه نوامبر (کمتر از چهار ماه پیش) گزارش شد که گروه‌هایی از مصر، لیبی، الجزایر، یمن و عربستان سعودی با ابوبکر بغدادی، رهبر داعش بیعت کرده‌اند.

حارث النظری، رهبر روحانی القاعده یمن، در یک ویدیوی منتشر شده در یوتیوب داعش را به ایجاد تفرقه در بین گروههای اسلام گرای مختلفی که برای سرنگونی دولت سوریه می جنگند محکوم کرد و خلافت ابوبکر بغدادی را به رسمیت نشناخت. او در این ویدیو میگوید البغدادی خلافت خود را به کشورهایی که در آنها هیچ قدرتی ندارد گسترش میدهد و با بیعت گرفتن از اعضای گروههای جهادی در بین آنها تفرقه ایجاد میکنند و گروههایی که با او بیعت نمیکنند را تعلیق میکند.

منبع: NBC NEWS