ائتلاف عربی

Yemen, the forgotten war

حملات ائتلاف اعراب به رهبری عربستان سعودی در روز چهارشنبه به یمن، دست کم ۸۰ کشته و صدها زخمی برجای گذاشت.

جنگ در یمن همچنان میان حوثی ها و نیروهای وفادار به عبد منصور هادی، رییس جمهور مستعفی این کشور که به ریاض گریخته، ادامه دارد. عربستان سعودی نیز که ائتلاف بمباران مواضع حوثی ها توسط کشورهای منطقه را رهبری می کند از ادامۀ حملات خود خبر داده است. پس از شهرهای صنعا و عدن، اینک شهر تعز در جنوب این کشور هدف این حملات قرار گرفته است و سکنۀ آن نیز برای نجات جان خود مجبور به ترک شهر شده اند. یکی از ساکنان این شهر می گوید: «اینجا در تعز با سلاح هایی مثل آر.پی.جی، کاتیوشا و موشک به ما حمله می کنند.

با پایان آتش بس پنج روزه در یمن، حملات هواپیماهای سعودی و متحدانش از سر گرفته شد. حملاتی که تا پیش از آغاز آتش بس جان نزدیک به ۱۸۲۰ تن از شهروندان یمن را گرفته بود. به گفته شهروندان پایتخت یمن در هر ساعت دهها بار جنگنده های سعودی صنعا را بمباران می کنند. هدف اصلی بمباران انهدام مواضع حوثیهایی است که هم چنان در صنعا پایتخت کشور قدرت را در دست دارند. همزمان بان کی مون دبیرکل سازمان ملل از طرفین درگیری خواسته است برای یک طرح صلح دائم بر سر میز مذاکره بنشینند. او از تمامی اقوام درگیر خواسته بزودی در ژنو جلسه ای در جهت بررسی طرح صلح یمن تشکیل دهند.

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران با ابراز نگرانی از وضعیت یمن خواستار واکنش سازمان ملل متحد و ادامه گفتگوها برای ایجاد آتش بس در این کشور شد. آقای ظریف در نشست خبری با همتای مجارستانی خود گفت: «هدف حملات در بسیاری از مواقع، مناطق غيرنظامی بوده و باعث تاسف است که این حملات ادامه می يابد و تاسف بارتر اينکه کمک های بشردوستانه که مردم یمن به آن نیاز مبرم دارند به آنها نمی رسد.»

به گزارش خبرگزاری VOA، نماینده ایران در سازمان ملل متحد طی نامه ‌ای از نیروهای ائتلافی به رهبری عربستان به شورای امنیت سازمان ملل شکایت کرده و گفته که این نیروها مانع کمک‌ رسانی انسان‌دوستانه ایران به مردم یمن می‌شوند.

خبرگزاری رویترز خبر از نامه‌ای داد که نماینده دولت یمن در سازمان ملل به شورای امنیت سازمان ملل تحویل داده است. در این نامه دولت یمن هشدار داده است که اگر ایران اجازه بازرسی از کشتی باری ‌اش را به نیروهای ائتلاف عربی ندهد، به طور کامل مسئول هر اتفاقی خواهد بود که پس از ورود این کشتی به آب ‌های یمن بیفتد.

در پی درگیری های مرزی و حملات موشکی حوثی های یمن به شهر نجران در عربستان سعودی، ارتش این کشور بر تعداد نیروهای حاضر در مرز مشترک با یمن افزود. همزمان گزارش شده که در پی حمله هوایی نیروهای ائتلاف به یک پایگاه و انبار مهمات نظامی تحت کنترل حوثی ها در صنعا، پایتخت یمن انفجاری مهیبی این شهر را به لرزه درآورد.

کاخ علی عبدالله صالح، رئیس جمهوری سابق یمن نیز روز گذشته توسط جنگنده های ائتلاف هدف قرار گرفت اما او از این حمله جان سالم به در برده است.

در حالیکه حوثی های یمن با آتش بس پنج روزه در این کشور موافقت کرده اند، سازمان های دست اندرکار در اقدامات انسان دوستانه از وخیم تر شدن وضعیت برای غیرنظامیان خبر می دهند.

به گفتۀ مسئولان این سازمان ها، مردم در این کشور از نظر آب و مواد غذایی در مضیقه هستند و بیمارستان ها نیز به دلیل عدم امکانات کافی توان پاسخگویی به مجروحان و بیماران را ندارند.

حوثی ها با طرح آتش بس پیشنهادی عربستان سعودی موافقت کردند. این آتش بس به مدت پنج روز و از سه شنبه برابر با دوازدهم مه آغاز می شود.

در همین حال قرار است یک کشتی ایرانی حامل محموله ای به وزن ۲هزار ۵۰۰ تن و ۴۰ سرنشین بعدازظهر یکشنبه بندرعباس را به قصد بندر الحدیده یمن ترک کند. پس از شورش مسلحانه حوثی ها و به دست گرفتن کنترل پایتخت، ائتلاف کشورهای عرب به رهبری عربستان سعودی حملات هوایی را علیه مواضع این گروه آغاز کرد.

این حملات تاکنون جان بیش از هزار و ۳۰۰ را گرفته است و نگرانی آن وجود دارد که ۸۰ درصد جمعیت این کشور دچار قحطی مواد غذایی شوند.

صفحه‌ها