ائتلاف

UK accused of blocking UN inquiry into claim of war crimes in Yemen

به گفته گروه های حقوق بشری در حالی که هلند به دنبال جلب حمایت کشورها از پیشنهاد این کشور مبنی بر انجام تحقیق از سوی شورای حقوق بشر سازمان ملل درباره کشتار غیرنظامیان و جنایت جنگی در یمن از سوی ائتلاف به رهبری عربستان سعودی است، بریتانیا از انجام این تحقیق ممانعت می کند.

همچنین این کشور مانع تلاش های اتحادیه اروپا برای تشکیل یک گروه تحقیق بین المللی درباره جنگ در یمن شده است. 

ترکیه ادعا می کند که موفق شده است نواحی مرزی خود را از تروریست های داعش پاکسازی کند. طبق گزارش خبرگزاری رسمی دولت ترکیه آنادولو، آخرین نوار مرزی تحت کنترل داعش نیز به دست نیروهای ترکیه افتاده است. خبرگزاری آنادولو در این خصوص گفته: "مرز ترکیه با سوریه در روز یکشنبه از تروریست های داعش پاکسازی شده است.

سی.ان.ان نوشت: پس از حملات ائتلاف سعودی به مواضع غیرنظامیان در یمن شامل حملات به مدارس و بیمارستان ها و کشتار مردمی عادی، ارتش آمریکا تصمیم گرفته است تا از جنگ یمن دوری گزیند. طبق گفته آدام استامپ سخنگوی پنتاگون،  تیم هماهنگ کننده آمریکا و ائتلاف سعودی از عربستان خارج شده و به بحرین منتقل می شود تا عملیات هماهنگی با ناوگان آمریکا بهتر انجام گردد. ارتش آمریکا پیشتر در ماه آوریل با سوخت رسانی به جنگنده های ائتلاف سعودی و کمک رسانی اطلاعاتی به ائتلاف مزبور در حمله به مواضع حوثی های یمن کمک رسانی می نمود.

طبق گزارش خبرگزاری های محلی، ائتلاف سعودی با حمله به یک مدرسه در یمن منجر به کشته شدن حداقل 10 کودک و زخمی شدن بیش از 20 نفر گردید. هواپیماهای ائتلاف سعودی حمله به مدرسه مزبور که در یک روستای کوچک در استان صعده واقع شده بود را در حالی انجام داد که کودکان مدرسه برای انجام مناسک عبادی در مدرسه جمع شده بودند. عکس های منتشر شده از حادثه مزبور نشان دهنده قرارگیری بدن های کوچک کودکان مرده بر روی زمین است.

شهر استراتژیک منبیج در شمال سوریه و یکی از پایگاه های مهم داعش به دست ائتلاف کرد-عرب تحت حمایت آمریکا افتاده و در نتیجه بیش از 2000 نفر از گروگان های این گروه تروریستی آزاد شده اند. سخنگوی ائتلاف مذکور به رویترز گفته است که شهر منبیج هم اکنون تحت کنترل کامل ائتلاف می باشد. ائتلاف عرب-کردی موفق شده بودند که اغلب نیروهای داعش را از شهر بیرون کنند ولی تا همین اواخر درگیری های شدیدی در اطراف شهر صورت میگرفت.

آپینین نوشت: از ماه مارچ 2015، ثروتمندترین کشور عربی، فقیرترین کشور عرب را پیوسته بمباران کرده و تقریبا از آن کشور چیزی جز غبار و خاکستر باقی نمانده و این در حالیست که هیچ صدایی از غرب در دفاع از مردم مظلوم یمن بلند نشده است. بدتر اینکه عربستان سعودی به تنهایی عملیات مذکور را انجام نمی دهد بلکه بمباران مردم بیگناه یمن طی ائتلاف 9 کشور و با حمایت لجیستیکی آمریکا و بریتانیا صورت می گیرد. درجه مصائب وارده به این کشور 25 میلیوتی از حد تصور خارج است.

پس از شکست مذاکرات صلح یمن در کویت، نیروهای وفادار به رییس جمهور مستعفی این کشور عبدربه منصور هادی عملیات نظامی جدید را در شرق صنعا پایتخت یمن آغاز کردند. این حمله با حمایت هوایی ائتلاف سعودی و بر علیه مواضع شیعیان حوثی و متحدان آنها صورت گرفته است. این در حالیست که پیشتر، حوثی ها و نیروهای وفادار به علی عبدالله صالح اعلام کرده بودند که یک شورای 10-نفره برای اداره کشور تشکیل داده اند. حوثی ها و متحدان انها اکثر مناطق شمالی یمن را در دست دارند.

طبق گفته فعالان حقوق بشر، حملات هوایی ائتلاف آمریکا به شهری در شمال سوریه (تحت تصرف داعش) سبب کشته شدن دهه ها غیر نظامی شده است. کشتار غیرنظامیان در روستای قندورا دو هفته پس از آن صورت می گیرد که ائتلاف آمریکا با خمله به شهر طوخار سبب کشته شدن بیش از 100 غیر نظامی شد. حوادث فوق در راستای حمایت آمریکا از ائتلاف کردها و اعراب برای بازپس گیری شهر منبیج از داعش روی داده است.

سخنگوی ائتلاف به رهبری آمریکا گفته است تعداد ستیزه جویان داعش حاضر در موصل بین 5 الی 10 هزار نفر تخمین زده می شود که پیش بینی می شود این تعداد کاهش یابد. حملات هوایی به موصل که بیش از 500.000 نفر در آن زندگی می کنند و همچنین یورش پیشمرگه های کرد و ارتش عراق به حومه این شهر سبب تضعیف داعش در این شهر شده است. ظاهرا مرکز فرماندهی داعش در موصل به نقطه دیگری از این شهر منتقل شده است.

ائتلاف سعودی مدعی شد که توانسته است یک موشک بالیستیک که به سمت شهر مارب شلیک شده بوده است را متوقف نماید. ائتلاف سعودی اذعان کرده که جلوگیری از این موشک بدون ایجاد هیچگونه خسارتی صورت گرفته است. محل شلیک این موشک نیز توسط ائتلاف مزبور بمباران شده است. شهر مارب تحت کنترل نیروهای دولت مخلوع یمن است، شهری که در غرب صنعا پایتخت این کشور که تحت کنترل شیعیان حوثی است، می باشد.

صفحه‌ها