آیپک

کمیته روابط عمومی آمریکا-اسرائیل، آیپک که از یکی مهم ‌ترین لابی‌ های رژیم اسرائیل در آمریکا محسوب می‌شود٬ روز پنج‌شنبه با انتشار بیانیه ای اعلام کرد که اظهارات اخیر جان کری٬ وزیر امور خارجه آمریکا٬ که خواستار چشم ‌پوشی از فعالیت ‌های گذشته هسته ‌ای ایران برای تسریع دست‌یابی به توافق هسته‌ای با جمهوری اسلامی شده٬ "نگران ‌کننده" است.

در بیانیه آیپک آمده است: «یکی از نگرانی‌ های مهم این است که پس از نهایی شدن چارچوب توافق جامع با ایران٬ ایالات متحده دارد از یکی از مواضع بنیادی ‌اش در مذاکره با این کشور عقب‌ نشینی می‌کند.»

مقامات کاخ سفید به دنبال کاستن از اهمیت سخنرانی انتقادی بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، در کنگره آمریکا علیه روند و محتوی مذاکرات جاری اتمی جامعه جهانی با ایران هستند. بر اساس گزارش هافینگتون پست، باراک اوباما مصاحبه‌ای با خبرنگاری که اختلاف بین دو رهبر را پوشش داده است انجام خواهد داد. همچنین قرار است مقامات امنیت ملی آمریکا در رشته مصاحبه‌هایی در شبکه‌های مختلف آمریکا، موضع واشنگتن را در قبال گفتگوهای اتمی بیان کنند. در این بین قرار است که کاخ سفید مقام عالیرتبه‌ای به نشست سالانه، کمیته روابط عمومی آمریکا و اسرائیل، آیپک نفرستد.