آژانس بین المللی انرژی اتمی

اتحادیه اروپا به ایران می‌گوید که اگر خواهان رسیدن به توافق اتمی بر سر برنامه هسته‌ای این کشور و لغو تحریم ‌ها علیه آن است باید با آژانس بین‌ المللی انرژی اتمی برای تکمیل تحقیقات آژانس همکاری کند.

خبرگزاری صهیونیستی اسرائیل تایمز نوشت: مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی می‌گوید در صورت پیوستن ایران به پروتکل الحاقی، بازدید از همه تاسیسات نظامی این کشور، حق آژانس است. آمانو افزوده که تشخیص ماهیت برنامه‌های اتمی ایران ماه‌ها زمان نیاز دارد. مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به خبرگزاری فرانسه و روزنامه "لوموند" گفته است که بازدید از مراکز نظامی ایران درصورت دستیابی به توافق نهایی در سی ژوئن و به جریان افتادن پروتکل الحاقی پیمان منع گسترش سلاح‌ های هسته‌ای (ان‌پی‌تی) پیش‌بینی شده است.

جورزالم پست نوشت: محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران، در جلسه‌ای غیرعلنی در مجلس شورای اسلامی پاسخگوی سئوالات نمایندگان در مورد مذاکرات هسته‌ای بود. در این جلسه که روز یکشنبه (۳ خرداد/ ۲۴ مه) برگزار شد عباس عراقچی، معاون وزیر خارجه و مذاکره‌کننده ارشد ایرانی با گروه ۱+۵ نیز شرکت داشت. بهروز نعمتی‌، سخنگوی هیئت رئیسه مجلس ایران، گفته است که وزیر خارجه در این جلسه "مهمترین مسائل طرح شده در بیانیه لوزان" را برای نمایندگان تشریح کرده است.

یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، در مصاحبه ‌ای گفته است، توافق هسته‌ ای میان ایران و گروه ۱+۵ امکان بازدید از تأسیسات نظامی ایران را برای بازرسان آژانس فراهم می‌کند. مدیرکل آژانس بین ‌المللی انرژی اتمی این سخنان را همزمان با آغاز دور تازه مذاکرات میان ایران و شش قدرت جهانی برای دستیابی به توافق جامع و نهایی تا پایان ماه ژوئن بیان کرده است. یوکیا آمانو در این مصاحبه اظهار داشته، ایران در زمان صدور بیانیه مشترک لوزان به طور خاص توافق خود را برای امضا و اجرای "پروتکل الحاقی" اعلام کرد.

واشینگتن پست نوشت: سردار حسین سلامی، جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران، در برنامه تلویزیونی "نگاه یک" در شبکه اول تلویزیون ایران درباره بازدید از مراکز نظامی ایران گفت: «هرکس از این حرفها [بازدید از مراکز نظامی ایران] بزند، جواب آن را با سرب داغ خواهیم داد.» وی که به مناسبت ۲۹ فروردین، "روز ارتش"، سخن می‌گفت، تاکید کرد که جمهوری اسلامی حتی اجازه فکر کردن به موضوع بازدید از مراکز نظامی ‌اش را هم نخواهد داد. به گفته او، کشورهای غربی "حتی در رویاهایشان این اجازه را نخواهند داشت که از عادی ترین اماکن نظامی ما بازدید کنند".