آژانس

بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران گفته است که ایران در خصوص پرونده درز اطلاعات اتمی، به 3 کشور مظنون است. پیشتر و در ماه جولای اسنادی منتشر شد حاکی از آن که محدودیت های اعمالی بر برنامه اتمی ایران ظرف مدت 11 الی 13 سال تخفیف یافته و در نتیجه تهران خواهد توانست تا 5.000 سانتریفیوژ را بروزرسانی کرده و در صورت لزوم ظرف شش ماه به فناوری تسلیحات اتمی دست یابد.

یک هفته پس از انتشار اطلاعات محرمانه برنامه اتمی ایران، بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران تایید کرد که تهران شکایتی را بر علیه آژانس بین المللی انرژی اتمی تنظیم خواهد نمود. علی اکبر صالحی رییس سازمان انرژی اتمی نیز گفت که ایران از آژانس درخواست کرده بوده است که برنامه های اتمی این کشور را محرمانه نگه دارد. صالحی اذعان کرده است ایران هیچ تمایلی برای انتشار مستندات مزبور نداشته و نشر این مستندات به منزله تخطی از توافقات است.

خبرگزاری‌های غربی به نقل از منابع دیپلماتیک می‌گویند که گزارش نهایی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره انجام تعهدات ایران در قالب توافق جامع هسته‌ای احتمالا امروز شنبه (۲۶ دی/١۶ ژانویه) منتشر خواهد شد.

خبرگزاری فارس، نزدیک به محافل امنیتی و نظامی ایران شامگاه دوشنبه ۲۱ دی از قول یک منبع مطلع، از عملیات خروج قلب رآکتور اراک و پر شدن محل آن با بتن خبر داد. خبرگزاری رویترز نیز این خبر را به نقل از فارس مخابره کرد.

این منبع به فارس گفته است: «قرار است آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گزارش تایید نهایی اجرای تعهدات ایران در برجام را منتشر کند و پس از آن وزیر خارجه ایران و فدریکا موگرینی، بیانیه مشترکی در اعلام اجرای برجام صادر کنند.»

شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با اجماع قطعنامه پیشنهادی شش کشور قدرتمند جهان در باره ابعاد نظامی احتمالی فعالیت‌های هسته‌ای ایران را تصویب کرد. با این تصمیم همه قطعنامه‌های پیشین علیه ایران نیز لغو شده است.

شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، روز سه‌شنبه ۱۵ دسامبر (۲۴ آذر) جلسه تشکیل داد و به اتفاق آرا قطعنامه تنظیم شده توسط اعضای ۵+۱ را به تصویب رساند.

علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران تاکید کرد که "راه ادامه برجام بستن پرونده پی‌ام‌دی است". وی گفت که با توجه به دستورات آیت الله خامنه ای، "همه مسئولان جمهوری اسلامی ایران بر این باورند که همزمان نمی‌توان هم خدا را و هم خرما را خواست، یعنی هم برجام و هم نبستن پرونده پی‌ام‌دی را".

سرلشگر شمخانی در سخنان خود در عین حال یادآوری کرد که گزارش یوکیا آمانو مدیرکل آژانس بین‌ المللی انرژی اتمی، که قرار است چند روز دیگر منتشر شود، "بسترساز قطعنامه شورای حکام خواهد بود" و "آنچه پرونده مسائل گذشته ایران را می‌بندد قطعنامه شورای حکام است".

یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین‌ المللی انرژی اتمی، در نشست فصلی شورای حکام گفت که ارزیابی نهایی خود را درباره ابعاد احتمالا نظامی برنامه هسته‌ای ایران در گذشته (پی ام دی)، هفته آینده به شورای حکام ارائه خواهد کرد.

یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در سفر یک روزه خود به تهران با علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی، محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه و حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران دیدار کرد. بر اساس بیانیه ای که بر روی تارنمای آژانس منتشر شده، آقای آمانو در دیدار با مقامات عالی رتبه ایران بر «اجرای مداوم نقشه راه و حل و فصل نهایی مسئله هسته ای» تأکید کرده است.

یوکیا آمانو، دبیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی امروز یکشنبه در کمیسیون ویژه برجام مجلس شورای اسلامی ایران حضور خواهد یافت. خبرگزاری‌ ها به نقل از علیرضا زاکانی، رئیس کمیسیون برجام اعلام کرده‌ا ند که آقای آمانو بنا به درخواست هفته پیش این کمیسیون ویژه از وزارت امور خارجه ایران، ساعت ۱۴ روز یکشنبه به مجلس ایران خواهد رفت. همچنین حسین قشقاوی، معاون کنسولی و امور مجلس وزارت امور خارجه با محتمل دانستن حضور آقای آمانو در مجلس شورای اسلامی به خبرگزاری ایرنا گفته است که این مساله با نظر مثبت وزارت امور خارجه در حال پیگیری است.

تلاش کشورهای عمدتا عرب خاورمیانه در آژانس بین‌ المللی انرژی اتمی برای تحت فشار گذاشتن اسرائیل برای پیوستن به پیمان منع گسترش سلاح‌ های اتمی با رای منفی واشنگتن و برخی دیگر از قدرت‌های جهانی شکست خورد. به گزارش خبرگزاری ها٬ تعداد آرای منفی نسبت به سال گذشته در همین مورد بیشتر شده است. در این رای‌گیری ۶۱ کشور رای منفی٬ ۴۳ کشور رای مثبت و ۳۳ کشور رای ممتنع دادند. سال گذشته ۵۸ کشور به این موضوع رای منفی داده بودند. این موضوع می‌تواند به اعتماد دوباره  رژیم اسرائیل به روابط خود با آمریکا و دیگر هم‌ پیمانان بین‌ المللی ‌اش که بر سر توافق اتمی با ایران کمی دچار تنش شده است بیانجامد.

صفحه‌ها