آوارگان

In Mosul, Civilians Describe Their Preparations for a Coming Battle

مردم موصل که بیش از دو سال است در زیر حکومت داعش زندگی می کنند، اکنون خود را برای آغاز حملات دولت عراق آماده می سازند. این در حالی است که در هفته های اخیر شبه نظامیان داعش، به جستجوی خانه به خانه در موصل می پردازند. آنان به دنبال گوشی های موبایل و دیگر وسایلی هستند که استفاده از اینترنت را برای شهروندان ممکن سازد. با این حال آنها نتوانسته ارتباط مردم با دنیای بیرون موصل را کاملا قطع کنند.

کمیسیر عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان اعلام کرد که بیش از ۱۵ میلیون پناهجوی سوری و عراقی در شرایطی بسیار سخت و در فقر کامل به سر می برند و نیاز فوری به دریافت کمک های بشردوستانه دارند.

آنتونیو گوترس، در گفت و گویی در حاشیه یک کنفرانس اقتصادی در اردن ضمن بیان این مطلب گفت که افزایش پناهجویان در پی افزایش بحران در سوریه و عراق فشار مضاعفی بر کشورهای همسایه آنها ایجاد کرده است.

سوریه پس از فلسطین بیشترین تعداد آوارگان و پناهجویان را در دنیا دارد. چهار سال جنگ داخلی حدود نیمی از جمعیت این کشور را از خانه و کاشانه خود آواره کرده است. اردوگاه پر از چادر سوری ها در زعتری اردن، پس از گذشت چند سال کم و بیش به شهری تبدیل شده است و بسیاری از آوارگان امید به بازگشت به کشور خود را از دست داده اند. اندرو هارپر، نماینده کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد در اردن می گوید:«چهار سال پس از بحران سوریه شاهد صدها هزار آواره سوری هستیم که برخلاف زمانی که برای اولین بار از مرز می گذشتند، احتمالا نخواهند توانست به این زودی ها به خانه هایشان برگردند.»

سال ۲۰۱۴ میلادی با ۷۶ هزار کشته مرگبارترین و بدترین سال برای غیرنظامیان در جنگ داخلی سوریه بوده است. بیش از ۲۰ بنیاد و سازمان خیریه و بشردوستانه با انتشار ارقام و اطلاعات طی گزارشی، شورای امنیت سازمان ملل متحد را آماج انتقاد خود قرار داده اند. بر اساس این گزارش، فقدان اراده سیاسی و جمعی قدرت های بزرگ باعث ادامه جنگ و خون ریزی در سوریه شده است؛ جنگ داخلی حکومت  سوریه و مخالفان که از دل آن پدیده ای به نام داعش سر بر آورده است.

بخش قابل توجهی از استان انبار به دست سنی‌های افراطی "دولت اسلامی" افتاده است. گروه‌های شبه‌نظامی سنی وفادار به دولت عراق که یک بار پیشتر در سرکوب قیام نیروهای شبکه تروریستی القاعده در استان انبار سهیم بودند، اکنون نیز آماده مقابله با "دولت اسلامی" هستند. .این نیروها اما در گام نخست نیازمند تجهیزاتی مانند کلاه،‌ جلیقه‌های ضدگلوله، اسلحه و خودرو هستند. آنها بارها از دولت بغداد درخواست تجهیزات کرده‌اند؛ اما جوابی نگرفته‌اند.