آنکارا

two suicide bombers blow themselves up in Ankara 

به گزارش رسانه های ترکیه، روز جمعه دو خودروی بمبگذاری شده در آنکارا پس از آن در محاصره نیروهای پلیس قرار گرفتند، خودورهای خود را منفجر کردند.

به گفته فرماندار آنکارا، ارجان توپاجا، یکی از انتحاری ها به احتمال زیاد زن بوده است. این دو خودرو حاوی حدود 200 کیلوگرم بمب بوده است.

در روز پنج شنبه گذشته، استانبول نیز شاهد انفجار بمبی در نزدیکی ایستگاه پلیس بود که در طی آن ده نفر زخمی شدند.

در حالیکه تحقیقات در باره انفجار خونین در آنکارا همچنان جریان دارد، ارتش ترکیه مواضع حزب کارگران کردستان ترکیه (پ ک ک) در شمال عراق را هدف قرار داده است.

خبرگزاری فرانسه گزارش داد که ۱۱ هواپیمای جنگنده ارتش ترکیه دست به عملیاتی هوایی زده و مواضع پ ک ک در کوه‌های قندیل را بمباران کرده‌اند. ارتش ترکیه ارتفاعات قندیل را منطقه‌ای می‌داند که ستیزه‌جویان پ ک ک برای عقب‌نشینی به آن پناه می‌برند.

انفجار شدیدی ساعت ۶ و ۴۰ دقیقه عصر آنکارا، پایتخت ترکیه را لرزاند. این انفجار که در نزدیکی پارک گوون واقع در منطقه کیزیلای روی داد حداقل ۳۲ کشته و بیش از ۷۰ زخمی برجای گذاشت.

به گزارش رسانه ها و دو منبع امنیتی ترکیه این حمله انتحاری و نتیجه انفجار خودرویی بمبگذاری شده بوده است که در کنار یک دستگاه اتوبوس منفجر شده است.

گروه های نزدیک به یگان های مدافع خلق کردستان از جمله پ ک ک و اتحاد دموکراتیک کردهای سوریه اتهام دست داشتن در حمله روز چهارشنبه آنکارا را رد کردند. دولت ترکیه شبه نظامیان کرد را به عنوان عاملان حمله خونبار در این شهر معرفی کرده است. غریب حسو، از اعضا اتحاد دموکراتیک کردهای سوریه می گوید: «ترکیه از پیشروی نیروهای اتحاد دموکراتیک و “ی پ گ” بسیار ناراحت است. آنها می خواهند ما را به طرف مرز بکشانند تا به مواضع آنان حمله کنیم. می خواهند ما را به انجام عملیات در خاک خودشان تحریک کنند تا بهانه ای برای مداخله در خاک ما داشته باشند.»

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه در واکنش به انفجار آنکارا که دست کم ۲۸ کشته برجای گذاشت، بر قاطعیت دولت ترکیه برای تلافی هرگونه حمله ای که امنیت و اتحاد این کشور را به خطر می اندازد، تاکید کرد و دفاع از خود را در هر زمان و هر کجا که لازم باشد حق قانونی ترکیه دانست. در بیانیه ای که به روی سایت رسمی ریاست جمهوری ترکیه منتشر شده، آمده است: «با عزم راسخ هر گونه حمله ای را که وحدت و امنیت ما را هدف بگیرد، فرقی نمی کند که از داخل کشور باشد یا از آن سوی مرزها هدایت شود، با اقدامات تلافی جویانه پاسخ می دهیم. آینده با این حملات قوی تر و مستحکم تر خواهد شد.

پلیس ترکیه اعلام کرد هویت عامل حادثه انفجار خودروی بمب گذاری شده در آنکارا شناسایی شده است.

بنا به اعلام دولت ترکیه، راننده خودروی بمب گذاری شده فردی ۲۳ ساله به نام «صالح نجار» بوده که بتازگی وارد ترکیه شده و با شبه نظامیان کرد سوری گروه یگان های مدافع خلق موسوم به «ی پ گ» همکاری داشته است. گفته می شود هویت راننده خودرو از روی اثر انگشت او شناسایی شده است.

انفجار مهیبی در مسیر یک کاروان اتوبوس های حامل نظامیان آنکارا، پایتخت ترکیه را لرزاند. این انفجار در نزدیکی خانه های سازمانی ارتش و در مکانی نزدیک پارلمان و ساختمان های دولتی دیگر و نیز در فاصله حدودا ۳۰۰ متری ستاد فرماندهی ارتش روی داد. رسانه های ترکیه به نقل از مقامات محلی تعداد کشته شدگان این حادثه را ۱۸ و شمار مجروحان را ۴۵ تن ذکر کرده اند.

در پی حادثه خونین آنکارا، احمد داود اوغلو، نخست وزیر ترکیه سفر رسمی خود به بروکسل، پایتخت بلژیک را لغو کرد.

دستکم ۹ نفر صبح روز دوشنبه ۲۶ اکتبر در جریان درگیریهای روی داده در شهر دیاربکر کشته و چهار افسر پلیس نیز زخمی شدند. براساس گزارش ها از این ۹ تن، هفت نفر از شبه نظامیان مظنون به عضویت در گروه داعش و دو تن از نیروهای پلیس ترکیه بودند. به گفته شاهدان، درگیریهای شدید در دیار بکر، شهری کردنشین در جنوب شرق ترکیه همچنان ادامه دارد.

در نخستین روز از سه روز عزای عمومی در پی انفجارهای مرگبار در آنکارا، صد ها تن از ساکنان این شهر و دیگر شهرهای ترکیه از جمله استانبول و ازمیز با برپایی راهپیمایی یاد قربانیان را گرامی داشتند. گروهی از معترضان شعار می دادند “ اردوغان قاتل است” و او را به عنوان مقصر اصلی این انفجارها محکوم کردند. صلاح الدین دمیرتاش، یکی از رهبران حزب دمکراتیک خلق های ترکیه و نماینده کردها نیز با گروهی از اعضای این حزب در جمع تجمع کنندگان در شهر آنکارا حضور یافت.

وزارت خارجه ترکیه در اعتراض به نقض مجدد حریم هوایی این کشور بار دیگر سفیر روسیه در آنکارا را فراخواند. یک مقام وزارت خارجه ترکیه گفت، حریم هوایی این کشور برای دومین بار توسط هواپیماهای روسی در نزدیکی مرز سوریه نقض شد. این مقام ترکیه که با خبرگزاری فرانسه گفت ‌وگو می‌کرد بدون افشای نام خود گفت: «سفیر روسیه برای دومین بار دیروز فراخوانده شد تا اعتراض شدید ما به نقض مجدد حریم هوایی ترکیه در روز یکشنبه به او اعلام شود.» به گفته این مقام، این مورد یک روز بعد از اولین مورد رخ داد.

صفحه‌ها