آمیا

نیویورک تایمز نوشت: ۲۱ سال از واقعه انفجار مرکز یهودیان بوئنوس آیرس (آمیا) می‌گذرد، اما رسیدگی قضایی به این پرونده هنوز تمام نشده است و ابعاد ناروشن این واقعه همچنان بر جای خود باقی مانده ‌اند. هم اکنون در شهر بوئنوس آیرس، پایتخت آرژانتین دادگاهی در مورد پرونده آمیا آغاز به کار کرده است که چندین نفر از سیاست‌ مداران عالی‌ رتبه این کشور در جایگاه متهمان قرار گرفته ‌اند: کارلوس منم رئیس‌ جمهور وقت آرژانتین (از سال ۱۹۸۹ تا ۱۹۹۹)، رئیس وقت سازمان اطلاعات کشور و یک قاضی که در آن زمان مسئول رسیدگی به این پرونده شده بود.

پارلمان آرژانتین به اتفاق آرا پرداخت غرامت به آسیب ‌دیدگان انفجار "آمیا" را تصویب کرد. بر این اساس، بازماندگان ۸۵ نفری که در انفجار مرکز یهودیان بوئنوس آیرس جان خود را از دست دادند، هر کدام حدود ۱۵۰ هزار یورو (۵/ ۱ میلیون پزو یا حدود ۱۸۰ هزار دلار) خسارت دریافت می‌کنند. در این حمله تروریستی ۳۰۰ تن هم مجروح شدند. به نوشته روزنامه محلی "Página/12"،      به کسانی که در آن زمان جراحاتشان سخت یا بسیار سخت تشخیص داده شد، خسارت پرداخت می‌شود. مبلغ غرامت مجروحان کمتر است. در آرژانتین حدود ۱۵۰ هزار کلیمی زندگی می‌کنند. بوئنوس آیرس، پس از نیویورک، بزگترین جامعه یهودیان خارج از اسرائیل را دارد.

واینت نیوز نوشت: وزیر کشاورزی رژیم صهیونیستی که در رأس هیاتی برای شرکت در مراسم یادبود حمله ‌های تروریستی دهه ۱۹۹۰ میلادی به آرژانتین رفته است، در سخنانی ایران را متهم کرد که هماهنگ کننده این حمله ‌ها بوده و از جامعه جهانی خواست درباره برنامه هسته ‌ای با آن کشور گفت ‌و گو نکند. یائیر شامیر، فرزند اسحاق شامیر نخست وزیر پیشین رژیم صهیونیستی ، که از طریق مترجم سخنرانی می‌کرد، همچنین گفت به نظر می‌رسد جهان فراموش کرده است که جمهوری اسلامی، جهان متمدن از جمله اسرائیل را، هدف قرار داده است.

دولت آرژانتین مدارک مربوط به انفجار مرکز فرهنگی آمیا را از حالت محرمانه خارج کرد. همچنین کلیه مدارکی که به صورت غیر مستقیم به این انفجار مربوط می شوند نیز از حالت محرمانه خارج شده اند. نایب رییس انجمن های یهودی آرژانتین از این اقدام استقبال کرد اما در عین حال صحت مدارک را مورد تردید قرار داد. پرونده انفجار آمیا بویژه در هفته های اخیر به دلیل قتل دادستان پرونده بار دیگر مورد توجه قرار گرفته است. وی کریستینا فرنانندز، رییس جمهوری آرژانتین را به تلاش برای انحراف تحقیقات متهم کرده بود.

منبع خبر: یورونیوز

لینک منبع خبر:

درتجسس از خانه دادستان پرونده انفجار «آمیا»، یادداشتی به دست آمده که نشان می‌دهد او قصد داشته حکم جلب رئیس جمهور آرژانتین را صادر کند. این پیش‌نویس ۲۶ صفحه‌ای در زباله‌های مجتمع محل سکونت نیسمن کشف شده است. ویویانا فاین، مامور قضایی رسیدگی به پرونده مرگ مشکوک آلبرتو نیسمن، از پیدا شدن یک پیش‌نویس ۲۶ صفحه‌ای خبر داده است. این نوشته نشان می‌دهد که نیسمن در صدد صدور حکم جلب کریستینا کیرشنر، رئیس جمهور آرژانتین بوده است. سه روز پیش‌تر، روزنامه «کلارین» چاپ بوئنوس آیرس در باره این پیش‌نویس گزارش داده بود، اما دولت و دستگاه قضایی آرژانتین این خبر را تکذیب کرده بودند.

دادستان آرژانتین، ویویانا فاین، با استناد به نتایج آزمایشات گوناگون روی اثرات DNA موجود در محل حادثه، هم‌چنین روی شلوار و تی‌شرت آلبرتو نیسمن، می‌گوید که شخص دیگری هنگام مرگ وی در حمام آپارتمان دادستان حضور نداشته است. بیش از ۲ هفته از مرگ آلبرتو نیسمن، دادستان آرژانتینی‌ که در اثر شلیک گلوله به سر از فاصله‌ نزدیک درگذشت، می‌گذرد، ولی هنوز روشن نیست که آیا این حادثه خودکشی یا قتل بوده است. ویویانا فاین، دادستان مامور رسیدگی به این پرونده، در روز جمعه (۳۰ ژانویه) با انتشار نتایج آزمایشات اثرات DNA موجود در محل حادثه، گفت که ظاهرا نیسمن خودکشی کرده است.

کریستینا فرناندز، رئیس‌جمهوری آرژانتین می‌گوید بر این باور است که علت مرگ آلبرتو نیسمان، دادستان پرونده آمیا، خودکشی نبوده است. قای نیسمان بر اساس مکالماتی که شنود شده‌‌اند، مقام‌های ارشد آرژانتین را به همکاری با ایران برای لاپوشانی نقش آن کشور در ماجرای آمیا متهم کرده بود. او همچنین در یک گزارش ۳۰۰ صفحه‌ای تاکید کرده بود که دولت خانم فرناندز مشتاق بوده که برای مبادله غلات در مقابل نفت ایران، رابطه با آن کشور را بهبود ببخشد. آنیبال فرناندز، سخنگوی دولت، روز چهارشنبه گذشته این اتهام را "بی‌پایه" خواند.

بر اساس کالبدشکافی و اظهارات اولیه مقامات آرژانتین از جمله سرجیو برنی، وزیر امنیت این کشور، علت مرگ آلبرتو نیسمن دادستان پرونده انفجار در آمیا، مرکز یهودیان بوئنوس آیرس «احتمالا خودکشی» بوده است. وی در گزارشی ۳۰۰ صفحه ای، کریستینا فرناندز، رئیس جمهوری و برخی دیگر از مقامات آرژانتین را به خاطر برقراری و تسهیل روابط تجاری با ایران به «لاپوشانی نقش تهران در انفجار آمیا» متهم کرده است. قرار بود او در همین خصوص در جلسه غیرعلنی کنگره شهادت دهد.