آمریکا

Aleppo's fall would be win for Russia, defeat for U.S. in Mideast

شورشیان مورد حمایت ایالات متحده، بخش بزرگی از مناطق تحت سلطه خود در شهر حلب را از دست داده اند.  براساس برآوردها مناطق اندک باقی مانده در شرق حلب نیز به زودی به دست نیروهای دولت سوریه خواهد افتاد.

به گفته پل پیلار تحلیلگر ارشد سابق دستگاه اطلاعاتی ایالات متحده، «سقوط شرق حلب، ایالات متحده را با این واقعیت روبرو می سازد که حمایت از اپوزیسیون سوری، برای دستیابی به قدرت در سوریه، امید موهومی بوده است».

US gov't officially accuses Russia of political hacks

وزارت امنیت داخلی و آژانس اطلاعات ملی امریکا اعلام کردن که جامعه اطلاعاتی آمریکا اطمینان دارد، روسیه در پشت حملات اخیر هکرهایی قرار دارد که ای میل های مقامات رسمی و سازمان های آمریکایی را هک کرده اند.

بنابر این اعلامیه رسمی که به صورت مشترک از سوی این دو نهاد اطلاعاتی منتشر شده است، ای میل های اخیری که ویکی لیکس و دی سی لیکس منتشر کرده اند با روش هایی هک شده اند که از سوی روس ها مورد استفاده قرار می گیرند.

The refusal of a diplomatic settlement in Syria may result in a full-scale war

ماریا زاخاروا سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه، هشدار داد که رد راه حل دیپلماتیک برای بحران سوریه، می تواند موجبات جنگی بلند مدت را فراهم آورد، جنگی که همه منطقه را درگیر خواهد کرد.

Lavrov to UN: Important not to let US-Russia agreements on Syria collapse

سرگئی لاوروف وزیر امورخارجه روسیه که در مجمع عمومی سازمان ملل سخنرانی می­کرد، گفت: باید از فروپاشی توافق روسیه و ایالات متحده درباره سوریه، جلوگیری کرد. وی همچنین از انجام تحقیقات و بازرسی های دقیق و مناسب درباره حوادث اخیر هوایی در حلب و دیرالزور سخن گفت.

ارتش سوریه اعلام کرده است که آتش بس هفت-روزه که از دوشنبه پیش در این کشور برقرار بوده به اتمام رسیده است. ایالات متحده نیز برای اعتبارسنجی گفته های مزبور از روسیه استعلام کرده است. ارتش سوریه در بیانیه خود گروه های تروریستی را متهم به به مخاطره انداختن آتش بس کرده است.

روسیه و دولت سوریه اتهام حمله هوایی به کاروان کمک های بشردوستانه در شمال سوریه که منجر به کشته شدن 12 نفر شد را اکیدا رد کردند.

روسیه می گوید که حملات هوایی آمریکا به مواضع ارتش سوریه و کشتار سربازان این کشور، آتش بس مورد توافق را به شدت تحت مخاطره قرار داده است. روسیه می گوید که حداقل 62 سرباز سوریه در حملات آمریکا به منطقه دیرالزور کشته شده اند. هرچند آمریکا از کشته شدن افراد مزبور ابراز تاسف کرده و اذعان نموده که حملات انجام شده عمدی نبوده است. ارتش سوریه نیز می گوید که یک جنگنده خود را در منطقه مزبور از دست داده که داعش ادعا می کند مسبب آن بوده است.

ائتلاف به رهبری آمریکا با کشتن تعداد زیادی از سربازان ارتش سوریه آتش بس مورد توافق آمریکا و روسیه را به خطر انداخته و سبب درخواست برای تشکیل جلسه اضطراری شورای امنیت سازمان ملل شده اند. این در حالیست که تنش ها بین آمریکا و روسیه دائما در حال افزایش است. ایالات متحده گفته است پس از اطلاع رسانی روسیه در خصوص حضور نیروهای ارتش سوریه در منطقه، حملات علیه مواضعی که گمان میکرده مواضع داعش است را در شمال شرقی سوریه متوقف کرده است.

سازمان ملل اعلام کرده است که نشست شورای امنیت در خصوص سوریه که به درخواست آمریکا و روسیه پیش بینی شده بود، لغو شده است. هنوز دقیقا مشخص نیست که نشست مذکور به چه علت لغو شده است ولی برخی منابع آگاه گفته اند که لغو شدن برنامه مذکور نیز به درخواست آمریکا و روسیه بوده است. نشست مذکور به صورت شتابان در صبح جمعه برنامه ریزی شد؛ یک روز پس از آن که فرستاده روسیه ویتالی چورکین گفته بود امیدار است شورای امنیت قطعنامه ای را در جهت صحه گذاری بر توافق آتش بس در جلسه هفته آتیه تصویب نماید.

علی اکبر صالحی معاون رییس جمهور و رییس سازمان انرژی اتمی گفته است که توافق اتمی بین ایران و پنج قدرت جهانی ممکن است روزهای سختی را پس از به قدرت رسیدن رییس جمهوری جدید آمریکا تجربه نماید چون ممکن است در طول اجرای برجام خدشه ایجاد شود. صالحی افزود که تعهد به شرایط برجام یک موضوع شخصی نبوده و رییس جمهور بعدی آمریکا باید متعهد بر قوانین بین المللی عمل نماید.

صفحه‌ها