آمرکیا

US troops use white phosphorus in Iraq to ‘obscure’ Kurdish forces

بنابر گزارش ها نیروهای آمریکایی در شمال عراق از مهمات حاوی فسفات سفید علیه نیروهای داعش استفاده می کنند.  این در حالی است که استفاده از فسفات سفید به دلیل آسیب های شدیدی که وارد می کند، غیرقانونی بوده و در ردیف جنایات جنگی تلقی می شود.

حمله توپخانه ای ترکیه به مواضع گروه تروریستی داعش، 55 جهادگرای این گروه را در شمال سوریه به کام مرگ فروکشاند. این موضوع را یک منبع نظامی عنوان نمود و گفت که این حمله در پاسخ به حملات هفته های اخیر این گروه به شهر مرزی ترکیه بوده است. شهر مرزی کیلیس در ترکیه که درست در مرز مناطق تحت کنترل داعش در سوریه است، پیوسته مورد حملات راکتی این گروه طی هفته های اخیر بوده است. از سوی دیگر، طبق گزارش شبکه خبری آنادولو، ائتلاف به رهبری آمریکا نیز با بمباران مواصع داعش در سوریه، 48 جهادگرای این گروه را به هلاکت رساند.

پس از پنج سال جنگ داخلی در سوریه، برقراری اولین آتش بس موقت در این کشور، اندک امیدی را در میان مردم سوریه برای بازگشت به زندگی عادی زنده کرده است.

با تلاشهای صورت گرفته توسط کشورهای مختلف، نیروهای دولتی و مخالفان موافقت کرده اند که به مدت دو هفته از نبرد دست بکشند. استفان دی میستورا، نماینده ویژه سازمان ملل متحد در بحران سوریه ابراز امیدواری کرده است که در صورت برقرار ماندن آتش بس برای مدت تعیین شده، تلاشهای جدیدی برای برقراری صلح پایدار در سوریه آغاز شود.

ولادیمیر پوتین در دوشنبه، پایتخت تاجیکستان، اعلام کرد که روسیه کمک‌ های نظامی خود به دولت سوریه را ادامه می ‌دهد و از بشار اسد پشتیبانی می‌ کند. پوتین در سخنرانی خود در نشست "سازمان پیمان امنیت جمعی" (CSTO)، که همزمان از تلویزیون دولتی تاجیکستان پخش می‌شد، مدعی شد که اگر روسیه در سوریه دخالت نمی‌کرد، الان وضعیت این کشور "بدتر از لیبی می‌ بود". روسیه یکی از مخالفان سرسخت حمله نظامی به دولت پیشین لیبی به رهبری معمر قذافی بود.