آمريكا

با آغاز سال نو ميلادي و قيمت پايين نفت در 5 سال گذشته، مجله اقتصادي «اكونوميست» برآورد كرده است كه قيمت نفت در بخش اعظم سال جاري تغييري نداشته باشد.  هر چند قيمت پايين نفت نويد بهروزي به مشتريان و مصرف كنندگان خواهد داد ولي شركت هاي نفتي و توليد كنندگان از اين موضوع به شدت نگران هستند. با كاهش قيمت نفت، سرمايه گذاري ها در اين بخش كاهش خواهد يافت. همچنين اين قيمت مي تواند مرهمي بر زخم هاي اقتصادي آمريكا و برخي از كشور هاي اروپايي باشد. در اين ميان كشور هاي ونزوئلا و روسيه بيشترين ضرر را خواهند داشت.

به گفته ديپلمات هاي غربي، ايران و آمريكا به طور آزمايشي توافق كرده اند تا ايران بخش عمده ذخاير موادي را كه امكان ساخت سلاح هسته اي را براي اين كشور فراهم مي كند به روسيه منتقل نمايد. همچنين مذاكره كننده گان توانستند طرحي از اختلاف ها و موارد عدم توافق را تهيه كنند كه گام بزرگي در روند مذاكرات به حساب مي رود. با اين وجود اختلاف هايي پيش روي مذاكره كنند گان در جلسه 15 ژانويه در ژنو قرار دارد.

منبع خبر: Associated Press

لینک منبع خبر:

طي قراردادي به ارزش 4/2 ميليارد دلار دولت آمريكا تعداد  175 دستگاه تانك M1A1M Abrams را به دولت عراق فروخته است. گفته شده اين تانك ها براي دفاع و استقرار در مرزها مي باشد. اين خريد كه شامل تجهيزات و لوازم جانبي نيز مي باشد به مدت 5 سال تحويل عراق خواهد شد. دولت عراق در سال 2011 تعداد 146 دستگاه تانك از همين مدل را از آمريكا خريداري كرده بود كه در جريان حمله داعش به عراق تعداد 30 دستگاه به دست تروريست ها افتاده است.

تاریخ خبر: 93/09/29

منبع خبر:Associated Press

لینک منبع خبر:

سه راهبرد آمريكا در عراق شامل: 1. استفاده از نيروهاي آمريكايي حاضر در عراق براي هدايت بمباران هاي هوايي و نيروهاي محلي 2. اعزام نيروي بيشتر و آموزش 9 تيپ نظاميان سني و 3 تيپ نظاميان پيشمرگه و 3. تشكيل ارتش سني از قبايل به استعداد 5000 نيرو كه پس از تقويت به 15000 نفر نيروي صف و ستاد ارتقا خواهد يافت. در اين ميان نگراني ها از همكاري و اعتماد ميان  ارتش سني تشكيل شده از قبايل استان الانبار  با دولت شيعه عراق غير قابل انكار است. گفته مي شود در بازديد اخير وزير دفاع آمريكا از عراق اين مسئله توسط« حيدر العبادي» مطرح شده است.

تاریخ خبر: 93/09/29