آمانو

پس از ارائه گزارش مقدماتی یوکیا آمانو، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره با فعالیت‌های گذشته و حال هسته‌ای جمهوری اسلامی، کشورهای ۱+۵ پیش‌نویس قطعنامه‌ای را به شورای حکام ارائه کردند تا در نشست ۲۴ آذر‌‌ماه درباره آن بحث و تصمیم‌گیری شود.

در صورت تصویب این قطعنامه، پرونده ابعاد احتمالا نظامی برنامه اتمی ایران موسوم به "پی‌ام‌دی" بسته و راه برای اجرای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) که در توافق هسته‌ای وین بر سر آن تفاهم شد هموار می‌شود.

یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین‌ المللی انرژی اتمی، در نشست فصلی شورای حکام گفت که ارزیابی نهایی خود را درباره ابعاد احتمالا نظامی برنامه هسته‌ای ایران در گذشته (پی ام دی)، هفته آینده به شورای حکام ارائه خواهد کرد.

یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در سفر یک روزه خود به تهران با علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی، محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه و حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران دیدار کرد. بر اساس بیانیه ای که بر روی تارنمای آژانس منتشر شده، آقای آمانو در دیدار با مقامات عالی رتبه ایران بر «اجرای مداوم نقشه راه و حل و فصل نهایی مسئله هسته ای» تأکید کرده است.

یوکیا آمانو، دبیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی امروز یکشنبه در کمیسیون ویژه برجام مجلس شورای اسلامی ایران حضور خواهد یافت. خبرگزاری‌ ها به نقل از علیرضا زاکانی، رئیس کمیسیون برجام اعلام کرده‌ا ند که آقای آمانو بنا به درخواست هفته پیش این کمیسیون ویژه از وزارت امور خارجه ایران، ساعت ۱۴ روز یکشنبه به مجلس ایران خواهد رفت. همچنین حسین قشقاوی، معاون کنسولی و امور مجلس وزارت امور خارجه با محتمل دانستن حضور آقای آمانو در مجلس شورای اسلامی به خبرگزاری ایرنا گفته است که این مساله با نظر مثبت وزارت امور خارجه در حال پیگیری است.

آژانس بین المللی انرژی اتمی با انتشار بیانیه ای اعلام کرد ایران روز اسناد و توضیحات کتبی در باره فعالیت های گذشته و وضعیت فعلی برنامه هسته ای خود را ارائه کرده که این اقدام بنا به توافق و طبق زمانبندی صورت گرفت. این مطلب در سایت آژانس بین المللی انرژی اتمی گزارش شده است. بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران نیز روز شنبه گفت ایران طبق زمانبندی توافق با آژانس، اسناد و پاسخ های خود در باره فعالیت های گذشته و یا ابعاد احتمالی نظامی را در اختیار آژانس گذاشت.

خبرگزاری رویترز از قول یک دیپلمات آگاه از مذاکرات هسته‌ ای میان ایران و کشورهای ۱+۵ گزارش داد، اعضای کمیته روابط خارجی سنای آمریکا از یوکیا آمانو برای حضور در این کمیته دعوت کرده ‌اند.

برابر این گزارش نمایندگان سنا خواستار دریافت اطلاعات بیشتری درباره چگونگی نظارت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بر انجام تعهدات ایران مطابق برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) شده ‌اند.

یوکیا آمانو، رئيس آژانس بین ‌المللی انرژی اتمی سازمان ملل گفت که یک "نقشه راه" میان ایران و این سازمان بدست آمده است تا ابعاد نظامی احتمالی فعالیت ‌های هسته ‌ای این کشور روشن شود.

در حالی که مذاکرات هسته‌ای ایران در مهلت تمدید شده اضافه در وین جریان دارد، یوکیا آمانو، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به ایران سفر کرده است تا با مقامات این کشور در مورد روند همکاری ایران با این سازمان گفتگو کند.

خبرگزاری صهیونیستی اسرائیل تایمز نوشت: مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی می‌گوید در صورت پیوستن ایران به پروتکل الحاقی، بازدید از همه تاسیسات نظامی این کشور، حق آژانس است. آمانو افزوده که تشخیص ماهیت برنامه‌های اتمی ایران ماه‌ها زمان نیاز دارد. مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به خبرگزاری فرانسه و روزنامه "لوموند" گفته است که بازدید از مراکز نظامی ایران درصورت دستیابی به توافق نهایی در سی ژوئن و به جریان افتادن پروتکل الحاقی پیمان منع گسترش سلاح‌ های هسته‌ای (ان‌پی‌تی) پیش‌بینی شده است.

چهارمین روز مذاکرات نمایندگان ایران و شش کشور قدرتمند جهان (آمریکا، بریتانیا، چین، روسیه، فرانسه و آلمان) بر سر تهیه متن پیش‌نویس توافق جامع از روز جمعه ۱۵ مه در وین آغاز شده است.

این دیدارها قرار است در سطح معاونان وزرای خارجه و همچنین کارشناسان هیات‌های شرکت کننده در طول روز جمعه دنبال شود. در انتهای این روز نیز نشست معاونان وزرای خارجه ۵+۱ با حضور وندی شرمن، معاون وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا، عباس عراقچی معاون وزیر امورخارجه ایران برگزار می‌شود.

صفحه‌ها