آفریقا

با تصرف روستای مالام فاتوری واقع در مرز نیجریه و نیجر و پایان یافتن مرحله اول، نبرد منطقه ای چند کشور آفریقایی علیه اسلامگرایان بوکوحرام وارد دومین مرحله خود شد. روستای استراتژیک و مرزی مالام فاتوری در شمال نیجریه تا 31 ماه مارس، پایگاه بوکوحرام در حمله به مناطق جنوبی نیجر و مناطق غربی چاد بود. ژنرال سِینی گاربا، فرمانده کل نیروهای مسلح نیجر می گوید:« هماهنگی با نیجریه به این دلیل که نیروهای مشترک چاد و نیجر مسئولیت رسیدگی به شهرستان های به کنترل درآمده را ندارد، یک ضرورت است. اکنون بر شرکای نظامی و غیرنظامی ما در نیجریه است تا مدیریت این مناطق را برعهده گیرند.»

رییس جمهور نیجریه، گودلاک جاناتان، وعده داده است ظرف مدت یک ماه، کشور را از وجود گروه تروریستی بوکوحرام پاک کند. وی در سخنان خود ابراز امیدواری کرد، گروگانهای گرفته شده توسط عوامل این گروه به زودی آزاد شوند. فرماندهی ارتش نیجریه مدتی قبل اعلام کرد، ارتش خود را برای حمله وسیع به مواضع گروه بوکوحرام آماده کرده است.

منبع خبر: BBC

لینک منبع خبر:

www.bbc.com/news/world-africa-31979524

توضیح عکس: نیروهای ارتش نیجریه در نبرد با بوکوحرام

با گسترش نفوذ داعش در خارج از سوریه و عراق، این گروه توجه بسیاری از تروریست های شمال آفریقا و نیجریه را به خود جلب کرده است. به گفته کارشناسان هر چند ارتباط مستقیمی میان داعش و بوکوحرام در نیجریه مشاهده نشده است ولی به کارگیری روش های داعش توسط بوکوحرام حاکی از تمایل این گروه برای پیوستن به داعش می­باشد. بوکوحرام در اپتدا با حمایت­های القاعده در مراکش شکل گرفت. با گسترش داعش و غلبه نمودن بر نام القاعده این گروه به دنبال پیوستن به داعش می­باشد.

منبع خبر: Nation

لینک منبع خبر: