آزمایش موشکی

Iran vows 'roaring missiles' if threatened, defies new sanctions

یکی از فرماندهان ارشد سپاه پاسدراان انقلاب اسلامی در واکنش به تهدیدات اخیر ایالات متحده، اعلام کرد که اگر امنیت کشور با تهیدد روبرو شود، ایران از موشک های خود استفاده خواهد کرد.

تنش ها میان تهران و واشنگتن پس از آزمایش اخیر موشکی ایران، بالا گرفته است. دولت ترامپ در واکنش به این آزمایش، اقدام به وضع تحریم های جدید علیه افراد و سازمان هایی نموده است که در ارتباط با سپاه پاسداران هستند.

Iran’s response will be ‘effective & immediate’ if Trump tears up nuclear deal

حسین امیر عبداللهیان در مصاحبه با خبرگزاری راشاتودی گفته است که مواضع و اقدامات خصمانه رییس جمهور جدید ایالات متحده علیه ایران، بی پاسخ نخواهد ماند. ایران تنها به دنبال ثبات و صلح در منطقه است و انجام آزمایش های موشکی تنها بری تقویت امنیت کشور و حمایت از متحدانمان است.

خبرگزاری‌های کره شمالی خبر از یک آزمایش موشکی دیگر توسط ارتش این کشور دادند. بنابراین گزارش، موشک دوربردی از داخل یک زیردریایی شلیک شده است.

ساعاتی پس از انتشار این خبر، کره جنوبی اعلام کرد که آزمایش موشکی کره شمالی موفقیت‌آمیز نبوده و این موشک تنها توانسته ۳۰ کیلومتر پرواز کند. ایالات متحده آمریکا نیز آزمایش موشکی کره شمالی را "نقض صریح" قطعنامه شورای امنیت خواند.

حسن روحانی پس از آخرین نشست کابینه در سال جاری، فعالیت‌های موشکی ایران را دفاعی خواند و تاکید کرد که توان موشکی جمهوری اسلامی به قصد تجاوز به هیچ کشوری از جمله همسایگان ایران نیست. او گفت: «خرسندیم که جنگ طلبان و افراطیون که به ناروا موضوع آزمایش موشکی اخیر ایران را به شورای امنیت کشاندند، ناامیدانه بازگشتند.»

آمریکا در واکنش به آزمایش‌های موشکی اخیر سپاه پاسداران در صدد تحریم‌های جدیدی علیه ایران بود، اما نشست "شورای امنیت" در ۱۵ مارس با مخالفت روسیه ناکام و بی‌نتیجه ماند.

نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی از کشورهای ۱+۵ خواست به دلیل آزمایش‌های موشکی ایران اقدامات تنبیهی فوری علیه ایران اعمال کنند. سفیر رژیم صهیونیستی در آلمان نیز ایران را بزرگترین تهدید برای این رژیم خوانده است. تانیاهو نخست‌وزیر این رژیم بیانیه‌ای صادر کرد و در آن نوشت که به وزارت خارجه دستور داده شده تا با کشورهای گروه ۱+۵ تماس گرفته و از آنها بخواهند مجازات‌هایی فوری علیه ایران در پاسخ به آزمایش‌های موشکی اخیر این کشور اعمال کنند.

نتانیاهو افزوده است: «این گامی مهم و آزمونی برای قدرت‌های جهانی در نحوه اجرای توافق هسته‌ای است.»

کره شمالی موشک دوربردی را آزمایش کرد که به گفته این کشور یک ماهواره را در مدار زمین قرار می دهد. با این حال همسایه های کره شمالی و واشنگتن، کره شمالی را متهم کرده اند با آزمایش این موشک دوربرد از تحریم های سازمان ملل متحد سرپیچی کرده است. تلویزیون کره شمالی با اعلام اینکه آزمایش این موشک با دستور کیم جونگ اون صورت گرفته اعلام کرد این موشک با موفقیت ماهواره مورد نظر را در مدار زمین قرار داده است.

شورای امنیت سازمان ملل به درخواست کره جنوبی، ژاپن و آمریکا جلسه اضطراری برگزار کرد.

در واکنش به انتشار گزارش‌هایی از پرتاب راکت توسط سپاه در نزدیکی یک ناو هواپیمابر آمریکایی در خلیج فارس، سردار رمضان شریف گفت: نیروی دریایی سپاه طی هفته اخیر و زمان مورد ادعای آمریکایی‌ ها رزمایشی در محدوده تنگه هرمز نداشته است که اقدام به شلیک موشک و راکت کرده باشد.