آرامکو

فروش ۵ درصد از سهام شرکت «آرامکو»، یکی از بزرگترین شرکتهای نفتی دنیا از جمله تدابیری است که در برنامه جامع استراتژیک محمد بن سلمان، جانشین ولیعهد عربستان سعودی و وزیر دفاع این کشور قرار دارد.

هدف از تدوین این طرح که به تصویب شورای وزیران عربستان رسید مقابله با سقوط قیمت نفت و خارج کردن اقتصاد کشور از تک قطبی بودن و وابستگی شدید به صادرات طلای سیاه عنوان شده است.

محمد بن سلمان جانشین ولیعهد عربستان سعودی گفته است که جنگ مستقیم کشورش با ایران "آغاز یک فاجعه" خواهد بود و ریاض اجازه وقوع آن را نخواهد داد.

به گزارش خبرگزاری ها، محمد بن سلمان در گفت‌وگو با نشریه اکونومیست تاکید کرد که "ریاض چشم‌اندازی برای جنگ با ایران نمی‌بیند و هر کسی که بخواهد شرایط را به آن سمت سوق دهد، از سلامت عقل برخوردار نیست."

وی که سمت وزارت دفاع عربستان سعودی را نیز بر عهده دارد، ضمن انتقاد از رویکرد ایالات متحده در قبال حوادث منطقه، گفت از این که واشنگتن نقش کمتری در خاورمیانه ایفا می‌کند نگران هستیم.

مقامات آمریکایی به‌طور فزاینده‌ای نسبت به افزایش توان‌مندی ایران در حملات سایبری نگرانند و سندی که اخیرا ادوارد اسنودن، مقاطعه‌کار پیشین آژانس امنیت ملی آمریکا، منتشر کرده تایید کننده نگرانی مقامات واشنگتن است؛ نکته جالب این‌ است که ایران بخش عمده‌ای از توان‌مندی سایبری خود را از حملات سایبری آمریکا آموخته است. سند محرمانه‌ای که اخیرا منتشر شده نشان می‌دهد آژانس امنیت ملی آمریکا نگران است که ایران، حملات سایبری آمریکا و اسرائیل را مورد بررسی قرار داده و از آنها آموخته، به‌طوری‌که می‌تواند حملات مشابهی را بر ضد دولت‌های غربی به راه بیندازد.