آذربایجان

نیروهای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران با انهدام دو گروه تروریستی در شمال غربی کشور بیش از 20 نفر از آنان را به هلاکت رساندند. سردار مجید ارجمندفر در این خصوص گفت که دو هسته تروریستی با موفقیت در استانهای کردستان و آذربایجان غربی خنثی شده است. وی اضافه کرد که این دو گروه تروریستی جزء پنج گروه تروریستی بوده اند که در شمال غربی کشور و با هدف ایجاد هرج و مرج در کشور فعالیت می کرده اند.

Armenian ministers to discuss bill on recognizing Nagorno-Karabakh statehood

وزرای کابینه ارمنستان روز پنج­شنبه لایجه جدایی منطقه ناگورنوقره­باغ از آذربایجان و استقلال آن را به بحث خواهند گذاشت. در صورت تصویب این لایحه در کابینه، آن را برای تصویب قانونی به مجلس این کشور خواهند فرستاد.

بعد از ۴ روز درگیری و شمار زیادی کشته و زخمی، بالاخره جمهوری‌های آذربایجان و ارمنستان بر سر برقراری یک آتش‌بس در منطقه قره‌باغ به توافق رسیدند.

بر اساس خبرها قرار بود این آتش‌بس ساعت ۱۲ ظهر روز سه‌شنبه (۱۷ فروردین/۵ آوریل) برقرار گردید. نیروهای جدایی‌طلب قره‌باغ نیز اعلام کردند که به این آتش‌بس پای‌بند می‌مانند.

این نیروها کمی پیش از آتش‌بس جمهوری آذربایجان را متهم کرده بودند که با تجهیزات سنگین نظامی همه روز به حملات شدیدتری دست می‌زند.

یک خبرگزاری جمهوری آذربایجان از شکسته شدن آتش بس یکجانبه میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان توسط نیروهای ارمنستان خبر داده است.

به گزارش خبرگزاری آذری ترند، وزارت دفاع جمهوری آذربایجان به این خبرگزاری اعلام کرد آتش بس (یکجانبه) در خط مقدم مناطق فضولی، ترتر و  آغدام، شکسته شده است.

پیشتر در این روز، جمهوری آذربایجان به طور یکجانبه در منطقه قره‌باغ علیا (کوهستانی) اعلام آتش بس کرده بود.

معاون سیاسی و امنیتی استاندار آذربایجان شرقی در گفتگو با خبرنگاران ضمن اشاره به کشمکش نظامی میان نیروهای جمهوری آذربایجان و ارمنستان در منطقه کوهستانی قره‌باغ گفت که در ساعت ۱۹ روز شنبه (۱۵ فروردین / ۳ آوریل) "سه گلوله انفجاری (خمپاره) به نزدیکی یکی از روستاهای شهرستان خداآفرین (در استان آذربایجان شرقی) اصابت کرده است".

جمهوری آذربایجان اعلام کرد به صورت یک طرفه به درگیری نظامی با ارمنستان در منطقه قره باغ پایان می دهد.

به گزارش خبرگزاری ها در درگیری میان دو کشور که از جمعه شب آغاز شد، بیش از 30 نفر، از جمله دو غیرنظامی کشته شده اند. جمهوری آذربایجان، ارمنستان را مسئول آغاز مخاصمه می داند. بر اساس بیانیه ای که وزارت دفاع این کشور منتشر کرده، ارمنستان جمعه شب ۱۳۰ بار آتش بس را نقض کرد و باکو تنها به حملات پاسخ داده است.

نیروهای نظامی جمهوری آذربایجان و ارمنستان در منطقه قره باغ بر روی یکدیگر آتش گشودند.

دولت آذربایجان با صدور بیانیه ای ادعا کرد در این حملات دوازده سرباز کشته شده اند و یک بالگرد این کشور نیز توسط نیروهای ارمنستان سرنگون شده است. در این بیانیه همچنین آمده که بیش از صد سرباز ارمنی کشته و شش تانک و پانزده واحد توپخانه از بین رفته اند.

مانور تورآذ ۲۰۱۵ نیروهای هوایی ترکیه و آذربایجان در شهر یئولاک جمهوری آذربایجان انجام شد.  خلبانان آذربایجانی در گفتگو با خبرنگاران به اینکه همیشه آماده دفاع از وطن هستند تاکید کردند. خلبانان آذربایجانی با بیان اینکه "پیروزی برای ما هدفی غیر قابل اجتناب است" و با تاکید بر "یک ملت و دو دولت بودن آذربایجان و ترکیه" از اینکه از تجربیات ترکیه بهره مند می شوند ابراز خشنودی کردند.  مانور مشترک بعدی نیروهای هوایی ترکیه و آذربایجان با نام "عقاب تورآذ" در قونیه انجام خواهد شد.

همزمان با بمباران پایگاه های حزب کارگران کردستان (پ.ک.ک) توسط جنگنده های ترکیه، دو سرباز ارتش این کشور بر اثر انفجار مین در شیرنک کشته شدند. سربازان با خودروی نظامی در حالی گشت زنی در استان شیرنک در جنوب شرق ترکیه بودند که انفجار مین دست ساز کنترل از راه دور جان آنها را ستاند. در پانزده روز گذشته و با شکسته شدن آتش بس دو ساله بین پ.ک.ک و دولت ترکیه که در سال ۲۰۱۳ میلادی بر روی آن توافق شده بود، حداقل ۱۸ نظامی ترکیه توسط پیکارجویان پ.ک.ک کشته شده اند.

چندی است که خشونت ‌ها میان آذربایجان و ارمنستان بر سر قره ‌باغ کوهستانی افزایش یافته است. نهادهای قره‌ باغ جمهوری آذربایجان را متهم کرده‌اند که با حمله نیروهای ویژه خود به این منطقه، آتش ‌بس سال ۱۹۹۴ میان دو کشور را شکسته ‌اند. آمار اعلام شده از سوی جمهوری آذربایجان و جمهوری ارمنستان در ارتباط با کشتگان درگیری اخیر میان نیروهای دو کشور در قره ‌باغ کوهستانی، تفاوت‌های زیادی با هم دارند. وزارت دفاع جمهوری آذربایجان شمار کشتگان را ۲۰ سرباز ارمنستانی اعلام کرده، درحالیکه دولت ارمنستان از سه کشته در سنین ۱۸ و ۱۹ سال یاد می‌کند.