آتش بس

Kerry says rebels rejected Syria ceasefire in 2015

جان کری وزیر امور خارجه ایالات متحده روز سه شنبه گفت شورشیان در سال 2015 پیشنهاد قدرت های خارجی برای برقراری آتش بس در سوریه را رد کردند. او همچنین تایید کرد که هیچ توافقی برای خروج غیرنظامیان و شورشیان از شرق حلب وجود ندارد.

Aleppo: 2 Russian soldiers injured, militant shelling of humanitarian corridor

بنابر گزارش ارتش روسیه، دو سرباز روس که مسئولیت حفاظت از یکی از کریدورهای انسانی را برعهده داشتند، توسط شلیک توپ و خمپاره تروریست ها زخمی شدند. به گفته وزارت دفاع روسیه، البته جراحت آنها خطرناک نیست.

این حمله در زمان حضور دست کم 50 خبرنگار از رسانه های مختلف که برای پوشش خروج شبه نظامیان و غیرنظامیان آنجا حضور داشتند، رخ داده است.  در این حمله همچنین یک خبرنگار سوری که برای شبکه تلویزیونی الاخباریه کار می کند، از ناحیه پا زخمی شده است.

Syrian Foreign Minister Accuses Riyadh, Doha, Ankara of Spreading Terrorism

سامانتا پاور، سفیر ایالات متحده در سازمان ملل اعلام کرد که روسیه نسبت به آنچه بر سر مردم سوریه می آید مسئول است.

وی همچنین با متهم ساختن روسیه به حمله به کاروان امداد در حلب، این کشور را به خاطر نقض آتش بس توافق شده، سرنش کرد.

از این رو پیشنهاد داد که روسیه از جریان مذاکرات درباره سوریه در شورای امنیت سازمان ملل کنار گذاشته شود.

ارتش سوریه اعلام کرده است که آتش بس هفت-روزه که از دوشنبه پیش در این کشور برقرار بوده به اتمام رسیده است. ایالات متحده نیز برای اعتبارسنجی گفته های مزبور از روسیه استعلام کرده است. ارتش سوریه در بیانیه خود گروه های تروریستی را متهم به به مخاطره انداختن آتش بس کرده است.

روسیه می گوید که حملات هوایی آمریکا به مواضع ارتش سوریه و کشتار سربازان این کشور، آتش بس مورد توافق را به شدت تحت مخاطره قرار داده است. روسیه می گوید که حداقل 62 سرباز سوریه در حملات آمریکا به منطقه دیرالزور کشته شده اند. هرچند آمریکا از کشته شدن افراد مزبور ابراز تاسف کرده و اذعان نموده که حملات انجام شده عمدی نبوده است. ارتش سوریه نیز می گوید که یک جنگنده خود را در منطقه مزبور از دست داده که داعش ادعا می کند مسبب آن بوده است.

ائتلاف به رهبری آمریکا با کشتن تعداد زیادی از سربازان ارتش سوریه آتش بس مورد توافق آمریکا و روسیه را به خطر انداخته و سبب درخواست برای تشکیل جلسه اضطراری شورای امنیت سازمان ملل شده اند. این در حالیست که تنش ها بین آمریکا و روسیه دائما در حال افزایش است. ایالات متحده گفته است پس از اطلاع رسانی روسیه در خصوص حضور نیروهای ارتش سوریه در منطقه، حملات علیه مواضعی که گمان میکرده مواضع داعش است را در شمال شرقی سوریه متوقف کرده است.

ولادمیر پوتین رییس جمهوری سوریه با زیر سوال بردن تعهد آمریکا نسبت به آتش بس برقرار شده در سوریه گفت که آمریکا برای گسستن رابطه خود با تروریست هایی که علیه بشار اسد می جنگند آمادگی ندارند. آتش بس مذکور تا حد زیادی از زمان برقراری توسط هر دو طرف رعایت شده ولی دو طرف یکدیگر را به نقض مکرر آتش بس متهم می کنند. همچنین کمک های بشردوستانه تاکنون نتوانسته اند به بخش شمالی حلب که در کنترل اپوزیسیون است منتقل شوند.

سازمان ملل اعلام کرده است که نشست شورای امنیت در خصوص سوریه که به درخواست آمریکا و روسیه پیش بینی شده بود، لغو شده است. هنوز دقیقا مشخص نیست که نشست مذکور به چه علت لغو شده است ولی برخی منابع آگاه گفته اند که لغو شدن برنامه مذکور نیز به درخواست آمریکا و روسیه بوده است. نشست مذکور به صورت شتابان در صبح جمعه برنامه ریزی شد؛ یک روز پس از آن که فرستاده روسیه ویتالی چورکین گفته بود امیدار است شورای امنیت قطعنامه ای را در جهت صحه گذاری بر توافق آتش بس در جلسه هفته آتیه تصویب نماید.

ارتش روسیه می گوید که اپوزیسیون سوریه از آتش برقرار شده به ابتکار آمریکا و روسیه به منظور بازآرایش نیروهای خود استفاده کرده است. ژنرال ولادمیر ساواچنکو گفته که واحدهای اپوزیسیون از آتش بس برقرار شده از دوشنبه به منظور بازیابی توانایی ها و بازآرایش نیروهای خود در استان های حلب، حما و حمص بهره برده اند. در تماسی که روز جمعه با مرکز عملیات روسیه حاصل شده است یکی از افسران این کشور گزارش داده که شورشیان در حال تجمیع نیروهای خود به منظور حمله به حما هستند.

مقامات روسیه درخواست کرده اند تا آتش بس سوریه که از غروب دوشنبه برقرار است برای 48 ساعت دیگر نیز تمدید شود. ارتش روسیه همچنین اعلام کرد که بر علیه مواضع تروریست های داعش که آماده حمله به پالمیرا می شده اند حملات هوایی صورت داده است. طبق گزارش مقامات نظامی روسیه در حملات هوایی مزبور حداقل 250 تروریست داعش به هلاکت رسیده اند. به علاوه تروریست های داعش به اماکن مسکونی و مواضع دولت سوریه در حلب نیز حملات خمپاره ای انجام داده اند.

صفحه‌ها