، مذاکرات اتمی

جان کری، وزیر خارجه‌ی ایالات متحده آمریکا، روز پنج‌شنبه گفت که به توافق احتمالی با ایران تا مهلت تعیین‌شده (۳۰ ژوئن) خوشبین است. کری با این‌ حال تاکید کرد که نمی‌خواهد این خوشبینی شخصی خود را به کل جریان مذاکرات نسبت و تعمیم دهد. جان کری در حاشیه‌ی ارائه‌ سالانه‌ گزارش حقوق بشر از سوی آمریکا به خبرنگاران گفت:«من همیشه خوشبین ‌ام. بله در زمینه‌ ی توافق با ایران نیز خوشبین ‌ام، اما نمی‌خواهم این خوشبینی را به همه و کل جریان مذاکرات نسبت دهم و از سوی همه صحبت کنم.» وزیر خارجه‌ آمریکا همچنین گفت: «به‌رغم دشواری‌ های جدی، تردیدی نیست که مسیر مذاکرات رو به جلو است.

یک فرمانده ارشد نظامی در ایران بار دیگر با بازدید بازرسان بین المللی اتمی از مراکز نظامی ایران که احتمال می رود فعالیت های هسته ای در آنها صورت گرفته باشد، مخالفت کرد.

سردار مسعود جزایری، معاون ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی گفت: «تأکید می کنیم قطعاً اجازه دسترسی به هر نحو از مراکز نظامی به بیگانگان داده نخواهد شد، هر چند این مسئله با پذیرش پروتکل الحاقی در تضاد باشد.»

رئیس جمهوری ایالات متحده موضع بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل را درباره مذاکرات هسته‌ای با ایران، پیش‌داوری شتابزده خواند. باراک اوباما در گفت و گو با نشریه اینترنتی هافینگتون پست، درباره روند مذاکرات اتمی با ايران و واکنش بنیامین نتانیاهو نخست وزير اسرائیل درباره احتمال رسیدن به یک توافق در این مذاکرات گفت: «تا وقتی همه ابهامات برطرف نشود، توافقی در کار نخواهد بود. به نظر من اينکه گفته شود توافقنامه از پیش تنظیم شده است، یک داوری شتابزده است.» او گفت که آنچه واقعیت دارد این است که از طرف ايرانی حرکت هايی صورت گرفته است.