، اس 300

سخنگوی هیئت روسی شرکت کننده در نمایشگاه بین‌المللی هوایی دوبی به خبرگزاری تاس گفته است که اوایل سال آینده میلادی قرارداد جدیدی برای فروش سیستم دفاع ضد موشکی اس-۳۰۰ به ایران امضا خواهد شد.

این سخنگو دیروز دوشنبه ۹ نوامبر (۱۸ آبان) گفت که مذاکره با طرف ایرانی در مورد جزئیات قرارداد ادامه دارد و این مذاکرات دست کم تا اوایل سال میلادی ۲۰۱۶ (حدود دو ماه دیگر) طول خواهد کشید.

وزیر دفاع جمهوری اسلامی اعلام کرد که به زودی قرارداد تحویل سامانه پدافند هوایی اس-۳۰۰ بین ایران و روسیه امضا خواهد شد. حسین دهقان، وزیر دفاع جمهوری اسلامی در یک نشست خبری با بیان اینکه هفته آینده برای عقد قرارداد اس ۳۰۰ به روسیه خواهد رفت گفت: «در قرارداد جدید که طی این هفته تا هفته آینده امضا خواهد شد یک گردان از این سامانه به قرارداد قبلی اضافه می‌شود و تمام تغییرات تکنولوژی در سامانه جدید اعمال شده و اس- ۳۰۰ به‌‌روز شده تحویل ایران داده می‌شود.» به گفته او روسیه در حال تهیه این سامانه است تا در فاصله کوتاهی پس از عقد قرارداد، آن را به ایران تحویل دهد.

خبرگزاری ان.بی.سی نوشت: رژیم صهیونیستی روز دوشنبه (۱۳ آوریل / ۲۴ فروردین) تصمیم روسیه را مبنی بر رفع منع تحویل موشک‌های اس ۳۰۰ به ایران، به شدت محکوم کرد. پیش از این روسیه روز دوشنبه اعلام کرده بود که ارسال موشک ‌های اس ۳۰۰ به ایران را که به دلیل تحریم‌ های سازمان ملل متوقف کرده بود از سر خواهد گرفت و دیگر نیازی به منع تحویل موشک ‌های اس ۳۰۰ به ایران وجود ندارد.