گروه های تکفیری

Trump questions claim of Russia hacking DNC, says he ‘knows things other people don’t’

دونالد ترامپ گفته است که من درباره موضوع اتهام علیه روسیه مبنی بر هک نمودن سرورهای کمپین حزب دموکرات، چیزهایی می دانم که مردم از آنها اطلاعی ندارند. شما سه شنبه و یا چهارشنبه جاری از آن مطالب مطلع خواهید شد.

ترامپ در این باره همچنین گفت که به گزارش های جدید وزارت امنیت داخلی توججه خواهد کرد، تا موضوع به روز شود.

وی همچنین از تمایل برای برقراری روابط بهتر با دیگر کشورها از جمله روسیه و چین سخن گفت.

USA calls 'ludicrous' Turkey's claim it backs terror groups in Syria

رجب طیب اردوغان رییس جمهور ترکیه، روز سه شنبه، ائتلاف به رهبری ایالات متحده در نبرد با تروریسم را متهم ساخت که از تروریست ها در سوریه حمایت می کند. به گفته اردوغان، وی شواهدی در دست دارد که نشان می دهد، این ائتلاف از داعش و گروه های تروریستی کرد، حمایت می کند.

Syria hands over evidence of mustard gas attack by rebels on civilians to OPCW

مقامات سوری به مستنداتی دست یافته اند که نشان می دهد شورشیان از گاز ممنوعه خردل علیه غیرنظامیان در نزدیکی حلب استفاده کرده اند. سوریه نمونه های گردآوری شده را به مقر سازمان منع سلاح های شیمیایی در لاهه فرستاده است.

Russia slams US rhetoric for rising tensions over Aleppo

در پی تشدید مشاجرات سیاسی میان روسیه و ایالات متحده در سازمان ملل بر سر موضوع سوریه، سامانتا پاور  سفیر آمریکا در سازمان ملل، روسیه را وحشی­گری و بربریت در حمله هوایی به حلب متهم ساخت. در پی این اظهارنظر، ماریا زاخاروا سخنگوی وزارت خارجه روسیه، گفت:

West still arming Al-Nusra in Syria, peace almost impossible

ویتالی جورکین، سفیر روسیه در سازمان ملل، در جلسه شورای امنیت، اعلام کرد که گروه تروریستی جبهه النصره در حلب از تانک­ها و سلاح­های سنگینی استفاده می کند که حامیان غربی آنها از طریق کشتی به دست آنها رسانده اند، در حالی که آمریکا چشمان خود را بر انتقال این سلاح ها بسته است. از این رو پاسداری از صلح تقریبا کاری ناممکن است.

جیم جاتراس دیپلمات سابق آمریکایی در مصاحبه ای با راشا تودی به تحولات اخیر سوریه پرداخته است.

وی در این مصاحبه گفته است: از نظر راهبردی، اگر تروریست­های جهادی شرق حلب را از دست بدهند، این جنگ پایان یافته است. البته کمابیش ممکن است جنگ در جبهه های دیگر ادامه داشته باشد اما سقوط حلب، پیروز جنگ سوریه را مشخص می سازد.

وی لحن غیردیپلماتیک کری وزیر خارجه ایالات متحده خطاب به لاوروف وزیر خارجه روسیه در دیدار اخیرشان در سازمان ملل را نیز از همین زاویه نگاه می­کند.

US Airstrike Kills 2 Senior Daesh Leaders Near Mosul

پیتر کوک، سخنگوی وزارت دفاع آمریکا اعلام کرد که نیروهای ائتلاف ضد داعش به رهبری آمریکا عملیاتی هوایی در نزدیکی شهر موصل انجام داده اند که در جریان آن دو فرمانده ارشد گروه تروریستی داعش کشته شده اند.

در این عملیات که در روز جمعه انجام شده است، معاون وزیر جنگ داعش، باسم محمد احمد سلطان البجاری و فرمانده نظامی داعش در موصل، حاتم طالب الحمدونی به قتل رسیده اند.

طبق یکی از گزارش های اخیر واصله به کنگره آمریکا، تروریست های داعش حداقل شش ارتش فعال خارج از مرزهای سوریه و عراق ایجاد کرده اند که کشورهای آفریقایی، خاورمیانه و افغانستان را تهدید می کند. طبق این گزارش، داعش به جای تقلیل در اندازه، در حال رشد و توسعه در سطح جهانی بواسطه جذب نیروهای جدید از لیبی، مصر، نیجریه، عربستان سعودی، یمن و افغانستان است.

بنابر اعلام وزارت دفاع روسیه، نیروهای ارتش سوریه حملات گسترده گروه تروریستی جبهه النصره را در استان حلب دفع کرده اند. در عین حال شورشیان تحت حمایت آمریکا نیز توانسته اند در منبج پیروزی هایی در برابر داعش به دست آورند. منابع گروه های کرد می گویند که آنها توانسته اند تروریست ها را در این منطقه محاصر کنند.

صفحه‌ها