فضای مجازی و سایبری

به گزارش وال استریت ژورنال، هکرهای ایرانی در سال ۲۰۱۳ توانسته بودند به کامپیوترهای کنترل‌کننده یک سد در نزدیکی نیویورک، نفوذ پبدا کنند. به گفته این گزارش، این نفوذ خسارتی ایجاد نکرد، اما باعث شد تا اطلاعاتی درباره نحوه کنترل کامپیوترهای کنترل‌کننده سیل آشکار شود. متخصصان به این روزنامه گفته‌اند که اطلاعات زیادی درباره سد "بومن آوینیوو" که در نزدیکی نیویورک قرار دارد، از سوی هکرها سرقت شده است. پژوهش‌ها درباره این نفوذ نشانگر نقش ایران به عنوان مبدا این حملات است. این تحقیقات هشداری به مقامات آمریکایی در خصوص توانایی جنگ سایبری این کشور بود.

ولادیمیر پوتین در دوشنبه، پایتخت تاجیکستان، اعلام کرد که روسیه کمک‌ های نظامی خود به دولت سوریه را ادامه می ‌دهد و از بشار اسد پشتیبانی می‌ کند. پوتین در سخنرانی خود در نشست "سازمان پیمان امنیت جمعی" (CSTO)، که همزمان از تلویزیون دولتی تاجیکستان پخش می‌شد، مدعی شد که اگر روسیه در سوریه دخالت نمی‌کرد، الان وضعیت این کشور "بدتر از لیبی می‌ بود". روسیه یکی از مخالفان سرسخت حمله نظامی به دولت پیشین لیبی به رهبری معمر قذافی بود.

آیت ‌الله خامنه ‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران، تاکید کردند که باید از "انفعال در فضای مجازی" خارج شد و به دنبال تولید "محتوای اسلامی متقن و جذاب" رفت.