سیاسی

Trump: Ambassador Churkin played key role in working with US on global security issues

رییس جمهور ایالات متحده، دونالد ترامپ با ابراز همدردی نسبت به درگذشت ویتالی چورکین، سفیر روسیه در سازمان ملل، گفت که این دیپلمات، نقشی جدی و اساسی در همکاری با ایالات متحده در برخورد با چالش های امنیت جهانی بازی کرد. وز او رییس جمهور من نیست».

 در بیانیه ای که کاخ سفید در همین راستا منتشر کرده است، از ویتالی چورکین به عنوان دیپلماتی کارکشته یاد شده است.

'Not my President’s Day’ protests against Trump across US

فعالان مخالف رییس جمهور دونالد ترامپ با اعلام روز تعطیلی تولد جورج واشنگتن به عنوان « روز او رییس جمهور من نیست» در سراسر علیه ترامپ گردهم آمدند. آنان در روز دوشنبه در 29 شهر ایالات متحده از جمله نیویورک، واشنگتن و لس آنجلس اقدام به برگزاری تظاهرات اعتراضی علیه ترامپ نمودند.

تظاهرات علیه ترامپ بر مخالفت با دیدگاه های وی دباره زنان، مهاجرت و مسایل آب و هوایی متمرکز بود.

Iran’s response will be ‘effective & immediate’ if Trump tears up nuclear deal

حسین امیر عبداللهیان در مصاحبه با خبرگزاری راشاتودی گفته است که مواضع و اقدامات خصمانه رییس جمهور جدید ایالات متحده علیه ایران، بی پاسخ نخواهد ماند. ایران تنها به دنبال ثبات و صلح در منطقه است و انجام آزمایش های موشکی تنها بری تقویت امنیت کشور و حمایت از متحدانمان است.

Putin & Trump signal new Russia-US partnership with 1st phone call on ISIS, trade & Ukraine

ترامپ و پوتین برای نختین بار درباره مسایل مختلف با یکدیگر گفتگو کردند.

دو طرف بر آمادگی برای تلاش های مشترک به منظور تقویت و توسعه روابط و همکاری مشترک بر اساس منافع دو جانبه، برابر و سازنده با یکدیگر تاکید کردند.

کاخ سفید این گفتگو را سازنده دانست و آن را آغازی چشمگیر برای بهبود روابط دو جانبه دانست.

Trump is now president, but he still sees himself as leading an insurgency

ترامپ در روز جمعه به صورت رسمی، کار خود را به عنوان رییس جمهور ایالات متحده آغاز کرد. رفتار او همانند دوران مبارزات انتخاباتی، ترکیبی از فروشنده ای مغرور و تحقیر کننده نظم سیاسی جاری بود. نوع رفتار وی در جلسه تحلیف، این پیام روشن را برای کشور و دنیا در بر دارد که وی همان گونه حکومت خواهد کرد که کمپین انتخاباتی را اداره کرد، او هرگونه همراستایی با دیگران حتی حزب متبوع خود (حزب جمهوری خواه ) را رد می کند.

وزارت خارجه چین در واکنش به سخنان دونالد ترامپ در مصاحبه با نشریه وال استریت ژورنال، اعلام کرد که براساس اصل چین واحد، تنها یک دولت چینی وجود دارد و این اصل غیرقابل مذاکره است.

وزارت خارجه چین همچنین خواهان آن شده است که مقامات ذی ربط در واشنگتن، حساسیت موضع تایوان را در اظهارنظرهای خود به رسمیت بشناسند.

دونالد ترامپ در مصاحبه یک ساعته ای که روز جمعه با وال استریت ژورنال داشت، گفته بود که او ممکن است که به توافق طولانی مدت با چین درباره موضوع رابطه با تایوان، پایان دهد و افزوده بود: « همه چیز قابل مذاکره است، از جمله اصل چین واحد.»

WikiLeaks calls on Obama to submit proof of Russian hacking for verification

در پی ادعای مطرح شده از سوی باراک اوباما مبنی بر اینکه روس ها اطلاعات مربوط به مقامات ارشد حزب دموکرات و هیلاری کلینتون را هک کرده و در اختیار ویکی لیکس قرار داده اند، جولیان آسانژ مدیر این سایت، از اوباما خواست تا چنانچه شواهدی در این زمینه دارد، آن را در اختیار عموم مردم قرار دهد.

Boris Johnson urged to promote human rights after Saudi Arabia gaffe

بورییس جانسون که پس از ابراز سخنان اخیرش درباره عربستان و نقش ان کشور در منطقه مورد انتقاد به ویژه از سوی حزب محافظه کار قرار گرفته است، در کنفرانس مشترک مطبوعاتی که با وزیر خارجه سعودی داشت، گفت که ما تنها از وضیعت انسانی در یمن نگرانی عمیق داریم.

وی سه روز پس از اینکه گفته بود عربستان سعودی از اسلام برای دامن زدن به جنگ نیابتی استفاده می کند، در این کنفرانس بیان کرد که من خبر دوستی میان دو کشور تاکید می کنم.

‘It’s ridiculous’: Trump on CIA claims that Moscow helped him win US Presidency

دونالد ترامپ می گوید که ادعاهای اخیر سازمان سیا درباره حمایت روسیه در انتخابات اخیر از وی مسخره است و تنها بهانه جویی است. وی این سخنان را در مصاحبه با فاکس نیوز گفته است.

وی همچنین افزود که این ادعاها از سوی رقیب وی در انتخابات، هیلاری کلینتون ساخته شده است تا شکست خود را توجیه کند.

Boris Johnson refuses to apologise for Saudi Arabia comments

روز پنج شنبه بوریس جانسون وزیر امور خارجه بریتانیا به دلیل سخنانش درباره نقش عربستان سعودی مورد توبیخ از سوی نخست وزیر قرار گرفت. وی عربستان سعودی را متهم ساخته بود که در رقابت با ایران، هر دو کشور درگیر جنگ نیابتی هستند.

انتقادها از وی به خاطر سخنانش علیه عربستان سعودی که از متحدان بریتانیا در منطقه خاورمیانه است گسترش یافته به نحوی که برخی معتقدند وی باید به منصب دیگری در دولت گمارده شود. سر مالکوم رایفکایند گه سابقا وزیر امورخارجه بود، یکی از این افراد است.

صفحه‌ها