تحلیل مسائل راهبردی

سرتيپ پاسدار يعقوب زهدي

گزاره اول

اقدام شجاعانه و مدبرانه پاسداران نیروی دریائی سپاه در توقیف دو فروند قایق رزمی آمریکائی که به حریم آبهای سرزمینی کشورمان وارد شده بودند در نوع خود بی سابقه بود. این عملیات در شرایط وموقعیتی انجام شد که ناوگان آمریکا متشکل از ناو هواپیمابر وچندین رزمناو در فاصلۀ نزدیکی حضور داشتند و پوشش هوائی شان نیز برقرار بود. خط مشی عملیاتی ارتش آمریکا ایجاب می کند که در چنین مواقعی بدون درنگ وارد عمل شوند و به هر قیمتی از اسارت افراد جلوگیری و در صورت اسارت نسبت به رها سازی آنان اقدام نمایند.

سرتیپ پاسدار یعقوب زهدی
روند نزولي قدرت داعش درچند ماه اخير که با اوج گيري عمليات ها ي ارتش ونيروهاي داوطلب در سوريه وعراق آغاز گرديده و با ورود روسيه به صحنه جنگ شدت يافته است. موجب گرديده که سران داعش وحاميان آنها براي حفظ حيات وبقاي خود به فکر کوچ بزرگ به منطقۀ امن تر که دسترسي راحت تري نيز براي پشتيباني از سوي امريکا و شيوخ منطقه داشته باشد، بيفتند.

اسم واقعي او «ابراهيم عواد ابراهيم علي البدر» است، اما بيشتر به نام «ابوبکر البغدادي» شناخته مي‌شود. در برخي منابع خبري و امنيتي با نام «علي البدر سامرايي»، «دکتر ابراهيم» و «ابو دُعا» نيز از او ياد شده است. او در سال 1971 در 125 کيلومتري شمال بغداد و در سامرا به دنيا آمده است، ابوبکر بغدادي در سال ۱۹۹۱ موفق به اخذ ديپلم شد. در سندي متعلق به مدرسه آمده که او يک بار رد شده، اما بعدها با چند نمره که به وي اضافه شده، قبول گرديده است. برادر کوچک‌تر بغدادي سرباز ارتش صدام، ديکتاتور مخلوع عراق بود که در جنگ ايران و عراق کشته شد.

قدرت افکنی غرب در اوکراین که حیاط خلوت وعمق راهبردی روسیه محسوب می گردد زنگ خطر را برای این ابرقدرت که دوران برزخی بعد از فروپاشی را طی می کرد، به صدا در آورد و باعث شد از لاک خود خارج شود. روسیه سیاست صبر و انتظار را کنار گذاشت و باحضور قدرتمندانه در جزیرۀ کریمه مانع از انسداد مجرای تنفسی ­اش در دریای سیاه گردید و در مقابل تهدیدات غرب پوتین اظهار داشت: «متوجه باشید که با بزرگترین قدرت هسته ای دنیا صحبت می کنید». این اظهارنظر یعنی روسیه عبور از خط قرمزهای امنیت ملی خود را بهر قیمتی تحمل نخواهد کرد.