تحلیل ماهانه

"ایران از سوریه حمایت می كند چون كه این كشور از خط مقاومت در برابر رژیم صهیونیستی حمایت می كند."

مقام معظم رهبری (مدّظلّه العالی)

" سیاست قدرتهای استکباری در منطقه آشکارا خائنانه است و همه باید متوجه این موضوع باشند."

مقام معظم رهبری

یکی از مهمترین خبرها در مرداد ماه، موضوع ادعای تزلزل سوریه در حمایت از حکومت بشار اسد بود. طی ماه مرداد رسانه های مخالف سوریه تلاش زیادی را انجام دادند[1] تا فضایی از نااطمینانی[2] نسبت به موضع روسیه در مورد بحران سوریه و بشار اسد القا کنند[3].

" به سرانجام رسیدن این مذاکرات، گام مهمی است، با این حال لازم است متنی که فراهم آمده با دقت ملاحظه و در مسیر قانونی پیش‌بینی شده قرار گیرد."

مقام معظم رهبری (مدّظلّه­ العالی)

مهمترین خبر تیرماه 1394، بحث توافق هسته ای ایران با قدرتهای جهانی بوده است. یک بند نانوشته توافق هسته ای وین پذیرفتن نظام جمهوری اسلامی ایران با اصول و دیدگاه های آن با شرایط موجود توسط قدرتمند ترین کشورهای جهان می باشد.

شاید یکی از استراتژیک ترین اخبار منتشر شده توسط خبرگزاری ها در خرداد ماه، خبر سفر وزیر دفاع و جانشین ولیعهد عربستان به کشور روسیه بوده باشد. محمد بن سلمان وزیر دفاع و جانشین ولیعهد عربستان سعودی در سفر به شهر سن‌پترزبورگ (۲۸ خرداد/ ۱۸ژوئن) با ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهوری روسیه دیدار و گفت‌وگو کرد. وزیر دفاع عربستان در همایش بین المللی اقتصادی سن​ پترزبورگ شرکت و ۶ توافقنامه مهم از جمله همکاری‌­های هسته‌ ای و نظامی امضا کرد. مقام ‌های سعودی گفته‌ اند، قصد دارند ۱۶ نیروگاه اتمی در عربستان بسازند و بخش اعظم ساخت این نیروگاه ​ها با همکاری روسیه انجام خواهد شد.