اندیشکده های راهبردی جهان

سخنگوی وزارت امورخارجه گفته است که روسیه بهره برداری از پایگاه هوایی همدان را عجالتا متوقف کرده است. روسیه هنوز به خبر توقف بهره برداری از پایگاه هوایی نوژه در همدان واکنشی نشان نداده است. بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امورخارجه به خبرنگاران گفت که استفاده سوریه از پایگاه هوایی نوژه بنا به درخواست روسیه و به صورت موقتی بوده است. وی افزود که این موضوع فعلا متوقف شده است.

1.جنگ و جنون: چشم­انداز پنج سال جنگ سوریه

War and Madness: A Retrospective of Five Years of Reporting on the War in Syria

29 مارس 2016 به قلم جاناتان اسپایر

موسسه رند  در تارنمای اینترنتی خود در سوم مارس 2016 در گزارشی با عنوان ایران پس از توافق هسته­ای؛ چالش­ها و فرصت­ها به مباحث مطرح شده در دو پنل کاری پرداخته است.

در پنل نخست که با حضور  دلیله داسا کایه، علیرضا نادر و حمید بیگلری برگزار شد؛ کارشناسان با توجه به پیامدهای توافق هسته­ای به بیان دیدگاه­های خود پرداختند، اما پیش از پنل نخست کارل کاهل مشاور امنیت ملی رییس جمهور سابق ایالات متحده در رابطه با موضوع، سخنرانی نمود:

تصور کنید که یک جناح سیاسی پارلمانی جدید به طور ناگهانی در پارلمان اروپا با کسب 38 کرسی و از بیش از هشت کشور اروپایی تشکیل شود. 93 درصد اعضای این جناح به نفع سیاست­های کرملین و در مخالف با اتحادیه اروپاو اوکراین رای داده و از روسیه در رابطه با الحاق شبه جزیره کریمه به خاک خود حمایت و  از محکوم کردن قاتل رهبر مخالفان روسیه، بوریس نمستوف امتناع کنند.

تاریخی که اغلب برای ما نقل می شود را طرف های پیروز نوشته اند. افراد و دولت های مدرن فراورده های موفقیت هستند و از این رو تاریخ نویسان ریشه های عظمت و شکوه آنان را در صفحات تاریخ جستجو می کنند. فاتحان این امر را ساده می کنند: آنان از خود اسناد بزرگ به جا می گذارند و یادگارهای ملت های شکست خورده را غارت  می کنند. اگر تاریخ را بازنده ها می نوشتند به چه شکل بود؟ در آن صورت شباهت زیادی به تاریخی که که دولت اسلامی در حال نوشتن آن است پیدا می کرد. تاریخ اسلامی در بر گرینده مقدار زیادی از پیروز ها ست.

معدودی از این ایده­ها درنهایت به سیاست تبدیل می­گردند. اکثر آنها این­طور نیستند. مانند هر کارآفرینی خطرپذیری، فرمول جادویی برای موفقیت وجود ندارد. به­دلیل آشفتگی فرایند سیاست­گذاری، اندیشکده­ها را حس رازآلودی دربرمی­گیرد. بسیاری از افراد درک نمی کنند که یک اندیشکده چه کار می­کند، چگونه عمل می­کند یا چه نقشی در سیاست­گذاری دارد. این موضوع باعث می­گردد برخی افراد در میزان نفوذ خود و سایرین مبالغه نمایند. این سردرگمی و آشفتگی، تاحدی ناشی از تمرکز تقریبا یکنواخت در طرف عرضه معامله می باشد- چگونه اندیشکده­ها در جستجوی نفوذ و تاثیر هستند.

داعش از رسانه‌هاي جديد ارتباط براي دستيابي به اهداف خود به‌خوبي و ماهرانه بهره‌برداري مي‌كند. اين نوشتار به‌دنبال تجزيه و تحليل و بررسي تبليغات اينترنتي داعش است تا درك شود كه چگونه اين گروه به گسترش دامنة فعاليت خود در اينترنت پرداخته و چرا اقدامات صورت گرفته براي مقابله با پيام‌رساني اينترنتي داعش ناكام مانده است. اين نوشتار با نگاهي به تاريخچه فعاليت‌هاي تبليغاتي القاعده و داعش به بررسي اين موضوع مي‌پردازد كه چگونه تبليغات جهادي از 2006 تا 2014 متحول شده و منجر به اعلام خلافت در سال 2013 گرديد.

16 نوامبر 2015 به قلم جرج فهمي

 

نویسنده، مقاله را با ذكر اين نكته آغاز مي كند كه در گذشته سلفي گري در جهان عرب از مسايل سياسي و مشاركت در عرصه سیاسي گريزان بود و بيشتر به دنبال ترويج آموزه هاي مذهبي محافظه كارانه خود و  انجام فعاليت هاي نوع دوستانه و رفاهي به منظور ايجاد تغيير در جامعه از پايين بود. اما با فرارسيدن بهار

برای مطالعه بیشتر کلیک کنید