امنیتی

U.S. carries out strikes near Syria's al-Bab after Turkish criticism

پس از اظهارات مقامات ترک درباره عدم حمایت کافی از سوی نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا، ارتش ایالات متحده اعلام کرد که جنگنده های این کشور مواضع داعش در نزدیک شهر الباب را هدف قرار داده اند.

سرهنگ جان دورین، سخنگوی ائتلاف علیه داعش که در بغداد مستقر است، روز سه شنبه اعلام کرد که در ظرف چند روز گذشته، جنگنده های ائتلاف طی چهار عملیات، مواضع داعش را مورد هدف قرار داده است.

ISIS cut off Deir ez-Zor airbase, threaten 120,000 civilians

تعداد زیادی از تروریست های داعش توانسته اند در استان دیرالزور پیشروی هایی به دست بیاورند، آنها موفق به قطع ارتباط فرودگاه دیرالزور با غیرنظامیان و نیروهایی شده اند که در منطقه با داعش مبارزه می کنند. این افراد از طریق این پایگاه تغذیه می شدند.

به گزارش خبرنگار راشاتودی، تروریست ها توانسته اند مناطق تحت تسلط دولت در دیرالزور را به دو قسمت تقسیم کرده و ارتباط این دو قسمت با یکدیگر را قطع کنند.

Turkish MPs approve 2 constitutional amendments to enhance president’s powers

 

پارلمان ترکیه لوایح پیشنهادی برای اصلاح قانون اساسی در راستای افزایش اختیارات رییس جمهوری را تصویب کردند. البته برای تصویب نهایی، این اصلاحات باید به همه پرسی گذاشته شوند.

به موجب این تغییرات، رییس جمهور از حق درخواست تصویب قوانین جدید و انتصاب و برکناری اعضای کابینه برخوردار خواهد بود، همچنین نمایندگان مجلس در نظارت بر دولت با هزینه ها و محدودیت هایی روبرو خواهد شد.

Syrian army advances towards damaged Damascus water source

روز جمعه ارتش سوریه و متحدانش توانستند در محدوده اطراف دمشق پیشروی هایی داشته باشند. تروریست ها در منطقه وادی برادا درنزدیکی دمشق توانسته بودند آب آشامیدنی مردم دمشق را آلوده سازند و همچنین موجب قطعی آب بخش هایی از پایتخت سوریه در روزهای آغازین سال نو میلادی شده بودند.  

Israel cuts $6 million in U.N. funding over settlements resolution

اسراییل روز جمعه اعلام کرد که 6 میلیون دلار کمک مالی به سازمان ملل در سال 2017 را در اعتراض به قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد علیه شهرک سازی صهیونیست ها در سرزمین های اشغالی، قطع خواهد کرد. در پی خودداری ایالات متحده از وتوی این قطعنامه، با رای مثبت 14 عضو دیگر شورای امنیت، در روز 23 دسامبر 2016، قطعنامه مذکور در محکومیت اقدامات اسراییل به تصویب اعضا رسید. اسراییل از واشنگتن خواسته بود که این قطعنامه را وتو کند، اما ایالات متحده به آن رای ممتنع داد.

100’s of US tanks, heavy equipment flows into Europe to counter ‘Russian aggression’

صدها تانک امریکایی به همراه دیگر تجهیزات سنگین، اکنون به بندر برمرهاون در آلمان رسیده است تا به پایگاه های ناتو در نزدیکی مرزهای روسیه فرستاده شود.

به گزارش رسانه های آلمانی این تجهیزات روز چهارشنبه به این بندر آلمانی رسیده­اند و قرار است دو کشتی باری دیگر آمریکایی نیز روز یکشنبه در این بندر پهلو بگیرند. سپس تمامی تجهیزات مذکور از طریق خط آهن به لهستان فرستاده خواهند شد.

Russia scales down military presence in Syria, Admiral Kuznetsov aircraft carrier to leave first

به گفته وزارت دفاع روسیه، ناو هواپیمابر روسی کوزنتسوف و ناوگروه متعلق به آن به زودی سواحل سوریه در مدیترانه را ترک کرده و به سواحل روسیه باز می­گردد. این امر در راستای کاهش حضور نظامی روسیه در سوریه صورت می گیرد.

این سخن را رییس ستاد کل روسیه در روز جمعه اعلام کرده است.

At least 39 killed, 69 injured in Istanbul nightclub terrorist attack

به گفته وزیر کشور ترکیه، در اثر تیراندازی های صورت گرفته دست کم توسط یک نفر در یک کلوپ شبانه در شهر استانبول 39 نفر از جمله 16 خارجی کشته شدند.

سلیمان سویلو وزیر کشور ترکیه، امروز به رسانه ها گفت که از میان کشته شدگان تاکنون 21 نفر شناسایی شده اند که شامل 16 خارجی کشته شده و 5 شهروند ترکیه می شود.

وی همچنین افزود که عملیات شناسایی فرد تروریست در جریان است.

برخی گزارش ها حاکی است که دو نفر تیراندازی کرده اند.

 

Iraqi PM says 3 more months needed to ‘eliminate’ ISIS in Iraq as Mosul op stalls

حیدرالعبادی نخست وزیر عراق می گوید: برای شکست داعش و بازپس گیری شهر موصل، سه ماه دیگر زمان نیاز است.

وی پیشتر برآورد کرده بود که تا پایان سال 2016، عملیات آزادسازی موصل بیشتر طول نمی کشد. اما پس از پیشروی های سریع اولیه در ماه اکتبر، پیشروی نیروهای عراقی کند شد.

صفحه‌ها