امنیتی

Trump's new security advisor differs from him on Russia, other key issues

مک مستر در حالی به کاخ سفید می پیوندد که در مورد موضوعاتی چون روسیه، مقابله با تروریسم، تقویت ارتش و موضوعات کلیدی امنیتی، نگرش های متفاوتی نسبت به رییس جمهور و وفاداران وی در دولت دارد.

البته وی در این خصوص، تنها نیست. وزیر دفاع، ژنرال جیم متیس، رییس ستاد مشترک، ژنرال جوزف دانفورد و رییس کمیته نیروهای مسلح سنا، سناتور جان مک کین، در این مجموعه قرار می گیرند.

Outspoken general named Trump's top security adviser

دونالد ترامپ دیشب، ژنرال هربرت مک مستر را به عنوان مشاور عالی امنیت ملی خود معرفی کرد. وی که یک ژنرال ارشد نیروی زمینی ارتش ایالات متحده است، به عنوان فردی رک گو شناخته می شود که به انتقاد از فرماندهان خود و به چالش کشیدن آنها مشهور است.

وی به عنوان استراتژیسینی برجسته شناخته می شود. انتخاب وی به دلیل رفتارهای وی علیه مسئولان ارشد خود و انتقاد از آنها، موجب تعجب ناظران شد، چراکه به نظر نمی رسد، کاخ سفید توان تحمل انتقادات وی را داشته باشد.

Four NATO powers prefer Russia to the US, Gallup poll shows

بر اساس یک نظرسنجی موسسه گالوپ که به تازگی منتشر شده است، شهروندان چهار کشور عضو ناتو، روسیه را بیشتر از ایالات متحده ترجیح می دهند.

این نظر سنجی که در روز جمعه منتشر شده است، نشان می دهد که نگاه جهانی به نقش ایالات متحده در حفظ امنیت جهان، تغییر یافته است.

این موسسه در یک نظرسنجی بین اکتبر تا دسامبر 2016 از یک هزار نفر از مردم 66 کشور پرسید که اگر کشور شما مورد حمله واقع شود، چه کشوری به شما کمک خواهد کرد.

US aircraft carrier group deployed for ‘routine patrols’ in S. China Sea

واشنگتن با رد گزارش ها درباره ابراز نگرانی و هشدارهای پکن مبنی بر بروز تنش های جدید در دریای جنوبی چین، اعلام کرد که نیروی دریایی ایالات متحده، از یک ناوگروه هواپیمابر خود برای گشت زنی روتین و مداوم دریایی درمناطق نزدیک به آبهای مورد اختلاف در دریای چین جنوبی، استفاده می کند.

اما گشت زنی روتین این ناوگروه در روز شنبه در فاصله اندکی پس از این انجام شد که چین هشدار داد که ایالات متحده از این منطقه مورد اختلاف دور بماند.

Iran vows 'roaring missiles' if threatened, defies new sanctions

یکی از فرماندهان ارشد سپاه پاسدراان انقلاب اسلامی در واکنش به تهدیدات اخیر ایالات متحده، اعلام کرد که اگر امنیت کشور با تهیدد روبرو شود، ایران از موشک های خود استفاده خواهد کرد.

تنش ها میان تهران و واشنگتن پس از آزمایش اخیر موشکی ایران، بالا گرفته است. دولت ترامپ در واکنش به این آزمایش، اقدام به وضع تحریم های جدید علیه افراد و سازمان هایی نموده است که در ارتباط با سپاه پاسداران هستند.

Hillary Clinton to return with book detailing White House battle with Trump

به نظر می رسد خانم هیلاری کلینتون نامزد ناکام ریاست جمهوری ایالات متحده، پس از شکست در انتخابات در حال بازگشت به فضای عمومی است. وی در حال آماده سازی کتاب جدید خود است که قرار است در پاییز 2017 منتشر شود. محتوای کتاب جدید وی، بیان جزییات رقابت انتخاباتی وی با دونالد ترامپ بر سر راه یابی به کاخ ریاست جمهوری ایالات متحده آمریکا است.

U.S. not weighing Middle East troop hikes over Iran concerns: Mattis

وزیر دفاع دولت ترامپ، ژنرال جیمز ماتیس، امروز گفت ایالات متحده در حال حاضر به دنبال افزایش نیروهای خود در خاورمیانه برای مقابله با رفتارهای نامناسب ایران نیست، اما هشدار داد که جهان، فعالیت های ایران را نادیده نخواهد گرفت.

وی که برای دیدار با وزیر دفاع ژاپن در توکیو به سر می برد، در یک کنفرانس خبری افزود: ایران به تنهایی بزرگ ترین دولت حامی تروریسم در جهان است ... رفتار این کشور مورد توجه بسیاری در جهان قرار گرفته است.

Saudi king agrees in call with Trump to support Syria, Yemen safe zones

ملک سلمان در تماس تلفنی با دونالد ترامپ در روز یکشنبه، اعلام کرد که از ایجاد مناطق امن در سوریه و یمن حمایت می کند. ترامپ در زمان مبارزات انتخاباتی خود گفته بود که در صورت پیروزی از کشورهای ثروتمند عرب خلیج فارس خواهد خواست تا تامین مالی ایجاد مناطق امن برای اسکان پناهندگان در سوریه را برعهده بگیرند.

Making Our Military Strong Again

در این سند یک صفحه ای که پس از مراسم تحلیف ترامپ در سایت کاخ سفید منتشر شد، تنها نام دو کشور ایران و کره شمالی آمده است. البته این سند با وجود اینکه در رسانه های فارسی به عنوان سند سیاست خارجی لقب گرفت، بیشتر حاوی برنامه های دولت ترامپ در عرصه نظامی است. متن آن به شرح زیر می باشد:

US airstrike kills over 100 Al-Qaeda militants in Syria

بنابر اعلام پنتاگون، بیش از 100 شبه نظامی عضو گروه تروریستی القاعده در حمله هوایی ارتش آمریکا، به یک پایگاه آموزشی این گروه تروریستی در استان ادلب سوریه کشته شده اند.

بمب افکن های آمریکایی اردوگاه آموزشی شیخ سلیمان را در روز جمعه هدف قرار داده اند.

در این عملیات یک بمب افکن بی-52 به همراه یک هواپیمای بدون سرنشین، 14 بمب بر روی این اردوگاه آموزشی ریختنه اند.

صفحه‌ها