اخبار و رویداد های مرکز

دانشگاه و پژوهشگاه عالی دفاع ملی و تحقیقات راهبردی برگزار می کند:

همایش: آینده پژوهی در مسیر بالندگی دفاع و امنیت

زمان همایش 26 مهر ماه 1396 از ساعت 8 تا 16

محور ها:

طراحی و استقرار نظام آینده پژوهی در نیروهای مسلح

بررسی چالش های اجرایی فعالیت های آینده پژوهی در نیروهای مسلح

تصویر پردازی از آینده های شکوهمند و اقتدار آفرین دفاعی

ایجاد و تقویت شبکه آینده پژوهان دفاعی

معرفی جایزه آینده پژوهی دفاعی

تهران انتهای اتوبان شهید بابایی،دانشگاه و پژوهشگان عالی دفاع ملی و تحقیقات راهبردی

آقای سان جوی جاشی (sunjoy joshi) رئیس بنیاد تحقیقات آبزرور(observer research foundation ) هند و هیئت همراه در مورخ 27/01/1396 در مرکز تحقیقات راهبردی حضور یافته ودر میزگردی با حضور رئیس دانشگاه عالی دفاع ملی و تحقیقات راهبردی دفاعی و سایرمسئولین و پژوهشگران این مرکزو نیروهای مسلح شرکت کرده وبه ارائه دیدگاه‌های خود در خصوص بحرانهای منطقه ای با تاکید بر افغانستان و همکاری های دو جانبه به ویژه در حوزه مطالعاتی پرداختند و در پایان به سئوالات کارشناسان حاضر در جلسه پاسخ دادند.

در راستای همایش ملی اقتصاد دفاع، اولین همایش تخصصی تحت عنوان" اقتصاد دفاع، دفاع اقتصادی و اقتصاد مقاومتی" در مرکز تحقیقات راهبردی دفاعی برگزار گردید. در این همایش که با حضور فرماندهان، کارشناسان و مدیران بخش های مختلف اقتصادی و دفاعی برگزار شد، مباحث مهم اقتصاد دفاع از قبیل رابطه متقابل اقتصاد با دفاع، جایگاه و اهمیت اقتصاد دفاع در اقتصاد‌های ملی، منطقه ای و بین المللی، بروز و توسعه جنگ های مالی و گسترش جهانی آنها و همچنین مدیریت فرابخشی در اقتصاد دفاع مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

    همایش تخصصی "ساز و کارهای مهارت محوری تربیت و آموزش در نیروهای مسلح" به عنوان دومین همایش تخصصی "میز تربیت و آموزش گروه مدیریت راهبردی و منابع انسانی" مرکز تحقیقات راهبردی دفاعی در روز پنج شنبه 28/2/96 با میزبانی دانشگاه فرماندهی و ستاد (جنگ) آجا در محل سالن اجتماعات با حضور سخنرانان زیر برگزار گردید:

به گزارش کمیته علمی همایش ملی اقتصاد دفاع، این همایش باموافقت پایگاه استنادی علوم جهان اسلام(ISC ) درسایت پایگاه مذکورقرار گرفت و پس از برگزاری همایش نیز تمامی مقالات پذیرفته شده در این پایگاه درج خواهد گردید.

conf.isc.gov.ir/mtrd

بسمه تعالی

سخن رئیس کمیته علمی همایش ملی اقتصاد دفاع

      توسعه کاربردهای علم اقتصاد در تمامی جنبه های زندگی بشر باعث ایجاد علوم جدید کاربردی شده است که علم اقتصاد دفاع یکی از شاخه های آن می باشد. این علم در دهه های اخیر با کاربرد استدلال و روش های تحلیل اقتصادی در مطالعه موضوعات مربوط به دفاع، توسعه چشمگیری یافته است.

     توسعه استدلال ها و روش های تحلیل اقتصادی و از طرف دیگر توسعه مفهوم دفاع و هم پوشانی آن با مفاهیمی همچون جنگ، سیاست، صلح و امنیت نیز جزء عواملی هستند که باعث توسعه مرزهای این دانش شده است.

: سفیر هند در روز دوشنبه مورخ 12/04/96 در مرکز تحقیقات راهبردی دفاعی حضور یافته وضمن گفتگو با رئیس مرکز ، درمیزگردی با حضور مسئولین و پژوهشگران این مرکزو نیروهای مسلح شرکت کردند. دراین جلسه، موضوعات «تحولات شبه قاره و منطقه غرب آسیا و مواضع هند در این رابطه و بررسی راهکارهای همکاری های دوجانبه بویژه دفاعی- امنیتی» را با عناوین زیرارائه نمود.

1- چالشهایی که در شرایط فعلی دو کشور ایران و هند با آن مواجه هستند بویژه در شبه قاره و منطقه غرب آسیا.

2-  همکاری دو جانبه ی بین ایران وهند .

1. «دستور کار 2030 برای توسعه پایدار» موسوم به «سند 2030»، برنامه‌ای 15 ساله‌ تا افق 2030 میلادی است که سازمان ملل متحد برای توسعه پایدار کشورهای جهان (به‌ویژه کشورهای توسعه نیافته و در حال توسعه) طراحی و توصیه نموده است. دستورکار مذکور در حوزه‌های متنوع اجتماعی و اقتصادی - از جمله آموزش، سلامت، زنان و خانواده، محیط‌زیست، کشاورزی، آب و انرژی- را در بر می‌گیرد؛ لذا می‌توان ادعا نمود که این سند یک برنامه‌ی توسعه‌ی نسبتاً همه‌جانبه است. تدوین این سند در ادامه «اهداف توسعه هزاره» (2000- 2015)، آغاز دوره‌ی جدیدی در برنامه‌ریزی برای توسعه بلندمدت در سطح جهانی است.

صفحه‌ها